پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

سوال gis

- - - - -

• لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
2 پاسخ برای این موضوع

sky2010

sky2010

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 25 ارسال
با درود

یک نقشه gis دارم که در اون یک کاربری اشتباها وجود داره...............یعنی فضای دام داری در طرح پیشنهادی ...حال میخاهم ببینم برای اینکه این کاربری دام داری رو از نقشه و دیتابیسمون دیلیت کنیم باید چه کاری بکنیم؟سوال من البته مبتدیانه است.
  • 0

netcadgis

netcadgis

عضو فعال

• عضو انجمن
  • 122 ارسال

با درود

یک نقشه gis دارم که در اون یک کاربری اشتباها وجود داره...............یعنی فضای دام داری در طرح پیشنهادی ...حال میخاهم ببینم برای اینکه این کاربری دام داری رو از نقشه و دیتابیسمون دیلیت کنیم باید چه کاری بکنیم؟سوال من البته مبتدیانه است.

با سلام.
نرم افزار ArcGis یه هنر خیلی بزرگ داره که اسمش GeoDatabase هستش.
اسمی به ظاهر ساده با رابط کاربری بسیار آسان ولی در فلسفه پیچیده. البته اگر خیلی روی اون کار کنید زیاد هم پیچیده نیست. چون از قابلیت های DataBase استفاده می کنه.
بگذریم اینها رو برای اطلاعات عمومی گفتم.
خب Geo و Database دو کلمه ای هستن که الان شما باهاش سر وکار دارید.
Geo اون چیزی هست که شما در صفحه ی Map مشاهده می کنید. یعنی بصری هستن. اطلاعات ریزش بیتی هست تا ورژن 10 که اینطور بود. الان شنیدم توی ورژن 10.2 میشه اطلاعاتش رو مشاهده کرد البته فقط شنیدم.
دوست عزیز صحبت هام گیجت نکنه میخوام ذهنت باز بشه.
تا الان فهمیدی Geo چیه. حالا می مونه Database هنر اصلی ArcGis اینه که Geo و Database رو به هم متصل میکنه و ما خیلی راحت می تونیم Relation بزنیم.
برای مشاهده Database از پنجره Toc منظورم همون قسمت Layer هاست. روی Feature مورد نظرت کلیک راست کن و Open Attribute Table رو انتخاب کن.
اینجا باید روی Feature Layere ی کلیک راست کنی که دامداریت هم جز همونه که احتمالاً یه Feature از نوع Polygon هست.
حالا اگر رکورد عارضت رو از این جدول Delete کنی هم از Dtatabase حذف میشه و هم از Geo که همون تصویر بصری توی Map هست.
اگر پیدا کردنش برات مشکله و عارضه هات در جدول زیاد هستن ابتدا قبل از هرچیز با ابزار Selection عارضه ی دامداریت رو انتخاب کن و بعد Open Attribute Table رو از Layer مورد نظر انتخاب کن اینطوری عارضه در لیست Database به حالت انتخاب در میاد.
اما به نظرم من یک نکته رو اینجا بهت نگفتم اگر دیدی از طریق DtataBase ی که باز کردی نمی تونی از گزینه ی Delete استفاده کنی بدون که یه جای کار می لنگه اونم اینه که ArcGis نباید به همین راحتی اجازه ی پاک کردن چیزی رو بهت بده یعنی impilicit تو کارش نیست. و باید اجازه از طرف شما صادر بشه. برای این کار یه ابزاری وجود داره به نام Editing اول اون ابزار رو فعال کن. برای اینکار بالای نرم افزار یه کلیک راست کن و از لیست ظاهر شده ابزار Editing رو انتخاب کن.
و بعد از ابزار مورد نظر Layer مورد نظر رو انتخاب و StartEditing رو کلیک کن. حالا کارهای بالا رو که بهت گفتم انجام بده. ببخشید زیاد توضیح دادم.
ولی فکر کنم با فعال کردن این ابزار دیگه اصلاً لازم نباشه وارد Open Attribute Table لایه بشید. و تنها کافیه عارضه رو از Map انتخاب و Delete رو کلیک کنید.
اینطوری فکر کنم برای شما هم راحت تر باشه.
پس خلاصه ی کار برای شما این شد.Editing->StratEditing->SelectFeature->Delete منظور از SelectFeature انتخاب عارضه از Map هستش.
موفق باشید.

ویرایش شده توسط netcadgis ۰۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۸ قبل از ظهر.

• 0

sky2010

sky2010

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 25 ارسال
با تشکر
اگر بخواهم کاربری دام داری رو از لجند نقشه پاک کنم از چه فرامینی باید استفاده کنم؟
  • 0

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی