پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

دو سوال نقشه برداری

- - - - -

• لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
17 پاسخ برای این موضوع

sky2010

sky2010

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 25 ارسال
دوستان سوالات نقشه برداری ساده ای دارم... لطفا راهنمایی بفرمایید.

اول اینکه من محدوده یک زمین را برداشت کرده ام..حال میخاهم نقط ارتفاعی داخل زمین هم برداشت کنم...........در این حالت باید تو چه قسمتی از دستگاه بروم که بتونم ارتفاع نقاط را ثبت کنم؟

سوال دوم اینه که اگر در زمینی با یک ایستگاه تمام محدوده نشه برداشت کرد ایستگاه دوم رو چگونه باید تعریف کرد؟
  • 0

rdezh

rdezh

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 23 ارسال
شما می‌باستی ابتدا مشخص کنید منظورتان از دستگاه چیست؟ اگر دوربین توتال است، اونوقت نو مارک و مدل دوربین‌ها در نحوه کار متفاوت می‌باشد، اگه دوربین خاصی در اختیار دارین، بفرمائین تا راهنمایی کنم.
در کل مراجعه به دفترچه راهنما دستگاه انتظارات اولیه شما را برآورده می‌کند.
  • 0

sky2010

sky2010

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 25 ارسال
دوربین لایکا 06 دارم.
کلاس رفته ام اما چند تا سوال دارم.
مثلا من میخاهم یک واحد مسکونی را براداشت کنم. ایا می توان یک واحد مسکونی را با یک ایستگاه برداشت کرد؟ چون ارتفاع جالون من کم است و در ضمن نقطه ای هم نمی توانم پیدا کنم که هر چهار ضلع واحد مسکونی اشراف داشته باشد. لطفا راهنمایی کنید گر چه سوالاتم بسیار مبتدیانه است.

در مورد نقاط ارتفاعی هم نحوه برداشتش بفرمایید.

یعنی ما بعد از گذاشتن ایستگاه سر زمین کدوم قسمت دوربین برویم که ارتفاع نقاط رو بده به ما که بعدا بشه باهاش منحنی میزان رسم کرد.
تشکرات کثیر
  • 0

rdezh

rdezh

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 23 ارسال
ایا می توان یک واحد مسکونی را با یک ایستگاه برداشت کرد؟ چون ارتفاع جالون من کم است و در ضمن نقطه ای هم نمی توانم پیدا کنم که هر چهار ضلع واحد مسکونی اشراف داشته باشد.
اگر به تمام اضلاع از یک ایستگاه دید نداشته باشین ناگزیر شما می‌بایستی با چند ایستگاه این کارو انجام بدین و از روی ایستگاه اول، ایستگاه کمکی بزنین
روش توجیح در ایستگاه بعدی استفاده از روش coord می‌باشد.
  • 0

rdezh

rdezh

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 23 ارسال
در مورد نقاط ارتفاعی هم نحوه برداشتش
متناسب با مقیاس مورد درخواست شما، یا ساده‌تر دقت مورد نیاز فواصل بین نقاط و عوارض برداری متفاوت می‌باشد، هرچه دقت بیشتر فاصله نقاط برداشتی کم‌تر می‌شود.
  • 0

sky2010

sky2010

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 25 ارسال
ببینید فرض کنیم یا یک واحد مسکونی را میخاهیم برداست کنیم.

اول در نقطه a دستگاه را سانتراج و آن را بر روی نقطه b صفر صفر می کنیم.

یعنی ما دو ایستگاه a و b داریم.

حال اگر واحد مسکونی برخی از اضلاعش در دید نباشد ایا ما باید برویم ایستگاه b و از اونجا ایستگاه سوم مثلا c را به وجود بیاوریم؟

منظور از روش coor چیست؟

یعنی مراحل کارش چگونه است؟

ویرایش شده توسط sky2010 ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۳:۴۸ بعد از ظهر.

• 0

alisur20

alisur20

عضو موقت

• عضو انجمن
  • 1 ارسال
دوست عزیز در نقشه برداری یک ایستگاه معنی ندارد
  • 0

Geoo

Geoo

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 8 ارسال
سلام دوست عزیز
مراحل کار به این صورت است :
1 یه نقطه مشخص میکنی دوربین رو روش سانتراژ میکنی
یه جاپ میسازی تو اون جاب ارتفاع دوربین و ژالون رو وارد میکنی
مختصات برای ایستگاه اول را 10000 برای x و 10000 برای y و 100 هم واسه z تعریف کن
حالا از طریق توجیه به روش آزیموت , دوربین رو تقریبا رو به سمت شمال به یه جای مشخص صفر صفر کن(تیر مخابرات,دکل آنتن و . . .)
حالا هر چیو که میتونی برداشت کن
واسه قسمتایی که دید نداری یه ایستگاه بزن و اون ایستگاه رو برداشت کن
حالا دوربین رو میذاری رو ایستگاه جدید
اول این ایستگاه رو معرفی می کنی سپس ایستگاه اول که دوربین بر روی آن قرار داشت(لازم به ذکر است کا مکان ایستگاه اول و دوم با میخ ثابت مشخص شود)
حالا ادامه کار رو برداشت کن
  • 0

sky2010

sky2010

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 25 ارسال
با تشکر از دوستان/پ

من سوالم این است که ما بعد از اینکه در نقطه a دوربین را صفر صفر کردیم بر روی ایستگاه دوم و بعدش هم تمام نقاط واقغ در دید را برداشت کردیم که خب اینجا مشکلی من ندارم...

گیر کار من این است که فرض کنیم نیاز به زدن ایستگاه دیگری برای رصد نقاط دیگر باشد که با ایستگاهاولمون قابل دیدن نیست.

سوال من این است که ایا در چنین شرایطی باید برویم یک لیستگاه جدید تعریف کنیم و دستگاه را سانتراج کنیم و صفر صفر و کار برداشت رو انجام دهیم؟؟؟؟؟؟؟ یا اینکه برویم روی ایستگاه b در مرحله اول کارمان و دستگاه را سانتراج و صفر صفر کنیم روی نقطه c یا حتی نقطه a?
  • 0

Geoo

Geoo

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 8 ارسال

با تشکر از دوستان/پ

من سوالم این است که ما بعد از اینکه در نقطه a دوربین را صفر صفر کردیم بر روی ایستگاه دوم و بعدش هم تمام نقاط واقغ در دید را برداشت کردیم که خب اینجا مشکلی من ندارم...

گیر کار من این است که فرض کنیم نیاز به زدن ایستگاه دیگری برای رصد نقاط دیگر باشد که با ایستگاهاولمون قابل دیدن نیست.

سوال من این است که ایا در چنین شرایطی باید برویم یک لیستگاه جدید تعریف کنیم و دستگاه را سانتراج کنیم و صفر صفر و کار برداشت رو انجام دهیم؟؟؟؟؟؟؟ یا اینکه برویم روی ایستگاه b در مرحله اول کارمان و دستگاه را سانتراج و صفر صفر کنیم روی نقطه c یا حتی نقطه a?

دوست عزیز
بعد از اینکه تمام نقاط قابل مشاهده از ایستگاه اول برداشت شد { در این ایستگاه دوربین از روش (Manual Angle Setting) صفر صفر و توجیه شده است}
برای دیگر نقاط یه ایستگاه میزنیم لازم به ذکر است این ایستگاه حتما باید از ایستگاه اول برداشت شود سپس دوربین را بر روی ایستگاه جدید قرار دارده و دوربین را از روش مختصات(Coordinates) نسبت به ایستگاه اول توجیه میکنیم
<< به عنوان مثال از ایستگاه اول (S1) ده نقطه برداشت کرده ایم
برای برداشت باقی نقاط یک ایستگاه میزنیم که به بقیه نقاط دید داشته باشد حالا این ایستگاه را برداشت میکنیم و اسم آن را (S2) می گذاریم
حالا دوربین را روی نقطه S2 قرار میدهیم
سپس جاپ مورد نظر را باز میکینم ایستگاه را معرفی می کنیم (S2)
در قسمت [FONT="][/FONT][FONT=Arial][/FONT][FONT="][/FONT][FONT=Arial]set orientation [/FONT] از روش coordinates نقطه اول S1 را معرفی می کنیم >>

باز هم اگر قابل فهم نبود من در خدمتم
  • 0

sky2010

sky2010

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 25 ارسال
من با قسمت اول که همون زدن ایستگاه اول است مشکلی ندارم.
مشکلم در مورد ایستگاه دومی است گه باید بزنیم تا اون عوارضی که با ایستگاه اول قابل دید نینمد رو برداشت کنیم.
اینجانمیدونم چه کار کنم.
لطفا کمک کنید.
  • 0

rdezh

rdezh

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 23 ارسال
با سلام
شما باید یه نقطه پیدا کنین که هم به ایستگاه اول دید داشته باشین و هم بتونین اون عوارضی رو که نتونستی از رو ایستگاه اول بخونی رو ازش بخونین.
  • 0

sky2010

sky2010

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 25 ارسال

با سلام
شما باید یه نقطه پیدا کنین که هم به ایستگاه اول دید داشته باشین و هم بتونین اون عوارضی رو که نتونستی از رو ایستگاه اول بخونی رو ازش بخونین.

با تشکر از شما

حال سوال من این است که ایا ایستگاه دوم را باید بر روی ایستگاه اول صفر صفر کرد؟
یا اینکه لزومی به این کار نیست و ما می توانیم دوربین مان را روی نقطه ای دیگر هم صفر صفر کنیم؟
  • 0

netcadgis

netcadgis

عضو فعال

• عضو انجمن
  • 122 ارسال

دوستان سوالات نقشه برداری ساده ای دارم... لطفا راهنمایی بفرمایید.

اول اینکه من محدوده یک زمین را برداشت کرده ام..حال میخاهم نقط ارتفاعی داخل زمین هم برداشت کنم...........در این حالت باید تو چه قسمتی از دستگاه بروم که بتونم ارتفاع نقاط را ثبت کنم؟

سوال دوم اینه که اگر در زمینی با یک ایستگاه تمام محدوده نشه برداشت کرد ایستگاه دوم رو چگونه باید تعریف کرد؟

با سلام.
دوست عزیز من یه چیزی میگم ناراحت نشید. من دوربین ندارم که بخوام دقیق بهتون توضیح بدم.
اما اگر داشتم از کسی چیزی نمی پرسیدم.
چون واقعاً فلسفه ی یه دوربین توتال آسان هست.
اول تا آخرش مختصات هست و بس. و شما تنها و تنها باید دوربین رو نسبت به یک سیستم مختصات توجیه کنید. آیا این کار سختیه. ببخشید که اینطوری حرف می زنم.
ولی آدم باید وقتی امکانات دستش هست خودش رو با دستگاه قاطی کنه. یعنی قبل از این که شما برید سر یه ساختمون برید یه زمین هموار رو با 3 تا ایستگاه برداشت کنید.
ببینید این وسط چه چیزهایی نیاز هست.
1-دوربین برای اینکه به کارهای شما نظم و ترتیب بده در دل خودش کارهای شما رو پوشه بندی میکنه و تنظیمات هر کار رو در پوشه ی خودش می ریزه ما بهش می گیم Job اما همون پوشه هست که داخل Computer می سازیم.
2-دوربین رو که روی یک نقطه میذارید باید توجیحش کنید مثل یه کارگری که می بریدش سر کار.
بهش می گید عزیزم نقطه ای که روی اون وایستادی فکر کن مختصاتش 1000و1000 هست.
بعد متوجه میشید دوربین هنوز گیجه. بهش اگر بگید چته میگه سرم داره گیج میره بعد میفهمید بله درسته چون شما فقط یه نقطه بهش دادید و سیستم مختصات تعریف نشده بعد کاری که می کنید اینه که به شمال توجیهش می کنید. دوربین سر حال میشه. ارتفاع خودش و ارتفاع منشور رو هم که باید بهش بدید چون اینها همون تنظیماتی هستن که در Job ذخیره میشن.
خب حالا نقاطی که بهشون دید داری رو برداشت کن.
میخوای ایستگاه رو تغییر بدی یکم درنگ کن. خب منی که میخوام دوربین رو از اینجا حرکت بدم ببرم جای دیگه باید چیکار کنم که مجبور نشم توی ایستگاه دیگه مجدد یک سیستم مختصات تعریف کنم. مشخصه اول باد از همون ایستگاهی که روی اون وایستادی مختصات ایستگاهی که میخوای بری روی اون رو بدست بیاری. خب اینکار رو کردی.
دوربین رو بلند کن ببر روی ایستگاه بعدی.
دوربین رو سانتراژ کن. حالا کاری که باید برای دوربین بکنی اینه بهش بگی عزیزم توی سیستم مختصاتی که ایستگاه قبلی وایستاده بودی تو الان توی این موقعیت از اون سیستم مختصاتی من نمیخوام Job جدید با سیستم مختصات جدید برات تعریف کنم. دوربین میگه باشه می دونم همانطور که می بینی منم میخوام ادامه ی Job رو کار کنم حالا منو چطوری توجیه می کنی.
بهش میگی اینش با من. بعد با خودت فکر می کنی میبنی بهههه اینکه خیلی راحته مختصات ایستگاهی که الان روی اون سانتراژ کردی رو که داری چون از ایستگاه قبلی بدست اوردی مختصات ایستگاه قبلی رو هم که داری پس د وربین رو با دو نقطه در ادامه ی همون Job توجیه می کنم. و دوربین مجدد آماده میشه برای اندازه گیری مختصات.
کلی بهت بگم دوست عزیز باید کمی فکرت رو باز کنی اینها کارهای ساده ای هستن و اولین سوال برای تمام کسانی که بار اول دوربین می گیرن همین هست.
من هم تخیلات خودم رو براتون گفتم اینکه چقدر صحت دارن رو دوستان می دونن.
راستی در جواب دوستمون که می گین در نقشه برداری یک ایستگاه معنی نداره حرف درستی نیست. بعضی وقتها یک ایستگاه هم کار آدم رو راه پیش می بیره.
موفق باشید.
  • 0

sky2010

sky2010

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 25 ارسال
سوال دیگه هم این است که ما ایستگاهمان را با زدن یک میخ در زمین و دایره قرمز دور ان زدن مشخص کنیم کافی است؟ کسی می تونه تصویری از یک استسشن نقشه برداری اینجا بگذاره؟
  • 0

Geoo

Geoo

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 8 ارسال
بله دوست عزیز اگه آسفالت بود با یه میخ و واشر و ثابت و بدون حرکت باشد
رنگش میکنید اسمشو می نویسید
درصورت وجود تیر برق سعی کنید ایستگاه رو نزدیک به تیر برق بزنید که بعدها به راحتی پیدا کنید

در مکان هایی که ایستگاه در خاک نرم قرار دارد از میلگرد 25cm استفاده کنید
دور میلگرد را خالی کنید ( حدود 15cm) سپس بتن برزید که کامل ثابت بماند برای استفاده در اینده
اسم آن را نوشته چند تا سنگ کنارش روی هم بگذارید و آن ها رو هم رنگ کنید

تصویر
  • 0

sky2010

sky2010

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 25 ارسال
با تشکر فراوان از دوستان

لطفا یک مدل جی پی اس دستی خوب برای کارهای نقشه برداری تا سقف یک میلیون تومان معرفی کنید.

مدل map 62 sc چطوره؟
  • 0

Geoo

Geoo

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 8 ارسال

سوال دیگه هم این است که ما ایستگاهمان را با زدن یک میخ در زمین و دایره قرمز دور ان زدن مشخص کنیم کافی است؟ کسی می تونه تصویری از یک استسشن نقشه برداری اینجا بگذاره؟

اینم یه فیلم از بتن کردن ایستگاه
امروز گرفتم واستون

اینجا کلیک کنید
  • 0

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی