پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

سند تکبرگی، از چاله به چاه

- - - - -

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
3 پاسخ برای این موضوع

#1
grandhougday

grandhougday

  عضو معمولی

 • عضو انجمن
 • 35 ارسال
همه میدونید که جدیدا سند های معروف دفترچه ای و منگوله دار دارند جای خودشون رو به اسناد خوشگل تر تکبرگی میدن. با توجه به آشنایی که به هردو نوع سند دارم به یک موردی برخوردم که دونستنش رو برای همه لازم میدونم:
سند های قدیمی اطلاعات زیادی به ما نمیدادند و مهمترین چیزی که همه فقط اون رو نگاه میکردند مساحت ملک بود که اونهم گاه و بیگاه توش غلط پیدا میشد (اضافه یا کسر مساحت). حالا با سند جدید، چندیدن مورد اطلاعات مهم وارد سند میشه، شاید با خودتون فکر کنید که این که بد نیست! بله البته که بد نیست اما نکته در اینجاست که آیا این اطلاعات از صحت کامل برخوردارند؟
با توجه به سابقه قبلی سازمان ثبت اسناد در ثبت اسناد و همچنین مواردی که تازگی در اسناد تکبرگی بهش برخوردم باید بگم که بنده چشمم آب نمیخوره. یعنی دیکته که طولانی تر میشه دانش آموزم تعداد غلطاش بیشتر میشه. حالا نتیجه چیه؟
در حالت خوبش نتیجه اینه که شما سند غلطی به دستتون میرسه و با هزار بامبول باید برید تصحیحش کنید و ..
در حالت بدش سند غلطی به دست آدم غلطی میرسه و با این سند رسمی غلط و علم به غلط بودنش با شما وارد معامله میشه و حتی بدون کمترین زحمتی برای جعل سند، با استفاده از سند رسمی با شما معامله میکنه و سرتون کلاه میزاره و جالبش اینه که هیچ دادگاهی هم نمیتونه اون طرف رو محاکمه کنه چون طرف هیچ کار خلافی انجام نداده!!
حالا یک عده مغبون و شاکی میمونند و سازمان ثبت. حالا باید چکار کنند؟ از سازمان ثبت شکایت کنند! به کی؟ دادگاه و یا دیوان عدالت اداری که هر 3 (سومیش همون سازمان ثبته) زیر مجموعه قوه قضاییه هستند. یعنی از خود قوه قضاییه میخواین به خود قوه قضاییه شکایت کنند؟؟!! که نمیدونم نتیجش چیه!

ویرایش شده توسط grandhougday ۱۴ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۱:۴۷ بعد از ظهر.

 • 0

#2
YAAM

YAAM

  عضو معمولی

 • عضو انجمن
 • 13 ارسال
شما که عالم به این اسنادید لطفا یک نمونه یا نمونه های از اشتباهات یا غلط های آن را اعلام کنید شاید به درد دیگران نیز در آینده بخورد...!!
 • 0

#3
Mehrdad

Mehrdad

  Premium Admin

 • مدیر پرمیوم
 • 901 ارسال

سند های قدیمی اطلاعات زیادی به ما نمیدادند و مهمترین چیزی که همه فقط اون رو نگاه میکردند مساحت ملک بود .........

سندهاي قديمي يا منگوله دار يا دفترچه اي اطلاعات زيادي را شامل بودند و هستند، از جمله پلاک اصلي و فرعي که محل وقوع ملک و ريشه ملک از سند هاي مادر قبلي را نشاني ميدادند. همچنين حدود اربعه ملک و تعين مجاورين و همچنين حدود ارتفاقي و نقل و انتقالات و احيانا اصلاحاتي که در طول زمان بر ملک واقع شده و ... مساحت ملک هم جزئي از اين اطلاعات است. حال اگر خريدار يا مالکي تمايلي به دانستن محتويات داخل سند خود نداشته باشد نميتوان اين تعبير را داشت که اسناد دفترجه اي اطلاعات زيادي نداشتند.

سند تک برگي فوايد بسيار زيادي دارد، که خارج از بحث است، در واقع سند تک برگي همه اطلاعات سند هاي دفترچه اي را در يک برگ پشت و رو مجتمع کرده است،

در مورد ايرادي که بر کل سند هاي تک برگي گرفتيد بايد عرض کنم چنين چيزي نميتونه صحت داشته باشه،
و زير سوال بردن سيستم ثبت اسناد به اين سادگي نيست... چرا که در محصول نهایی سیستم ثبت در واقع سندیت بخشیدن به حقوق مالک و پشتیبانی و حمایت دولت از حقوق مالک هست که همین امر خود شاهرگ حیات اقتصادی یک دولت است.

حال اگر يک يا چند مورد اشتباه پيش آمده باشد نميتوان کل سيستم را زير سوال برد،
ضمن اينکه هر اشتباهي که عمدا يا سهوا باعث سلب حق و حقوقي از مالک شده باشد را ميتوان از مجراي صحيح مورد پيگرد قانوني قرار داد و اينگونه نيست که چون سازمان ثبت خود زير مجموعه قوه قضاییه است پس نميتوان پيگير حقوق خود شد.

هر سندي طي يک فرايند توسط مالک و مجموعه اي از کارشناسان ثبت که هر يک در زير مسئوليتهاي خود امضا کرده اند روال خود را طي نموده و در صورت بروز هر خطا در هر مرحله شما ميتوانيد از مسئول مربوطه تقاضاي اصلاح اشتباه داشته و يا حتي شکايت کنيد.

اگر مشکل خاصي براي شما پيش آمده ميتوانيد يا يک وکيل آشنا به حقوق ثبتي مشورت کنيد.
 • 0

#4
grandhougday

grandhougday

  عضو معمولی

 • عضو انجمن
 • 35 ارسال

سندهای قدیمی یا منگوله دار یا دفترچه ای اطلاعات زیادی را شامل بودند و هستند، از جمله پلاک اصلی و فرعی که محل وقوع ملک و ریشه ملک از سند های مادر قبلی را نشانی میدادند. همچنین حدود اربعه ملک و تعین مجاورین و همچنین حدود ارتفاقی و نقل و انتقالات و احیانا اصلاحاتی که در طول زمان بر ملک واقع شده و ... مساحت ملک هم جزئی از این اطلاعات است. حال اگر خریدار یا مالکی تمایلی به دانستن محتویات داخل سند خود نداشته باشد نمیتوان این تعبیر را داشت که اسناد دفترجه ای اطلاعات زیادی نداشتند.

سند تک برگی فواید بسیار زیادی دارد، که خارج از بحث است، در واقع سند تک برگی همه اطلاعات سند های دفترچه ای را در یک برگ پشت و رو مجتمع کرده است،

در مورد ایرادی که بر کل سند های تک برگی گرفتید باید عرض کنم چنین چیزی نمیتونه صحت داشته باشه،
و زیر سوال بردن سیستم ثبت اسناد به این سادگی نیست... چرا که در محصول نهایی سیستم ثبت در واقع سندیت بخشیدن به حقوق مالک و پشتیبانی و حمایت دولت از حقوق مالک هست که همین امر خود شاهرگ حیات اقتصادی یک دولت است.

حال اگر یک یا چند مورد اشتباه پیش آمده باشد نمیتوان کل سیستم را زیر سوال برد،
ضمن اینکه هر اشتباهی که عمدا یا سهوا باعث سلب حق و حقوقی از مالک شده باشد را میتوان از مجرای صحیح مورد پیگرد قانونی قرار داد و اینگونه نیست که چون سازمان ثبت خود زیر مجموعه قوه قضاییه است پس نمیتوان پیگیر حقوق خود شد.

هر سندی طی یک فرایند توسط مالک و مجموعه ای از کارشناسان ثبت که هر یک در زیر مسئولیتهای خود امضا کرده اند روال خود را طی نموده و در صورت بروز هر خطا در هر مرحله شما میتوانید از مسئول مربوطه تقاضای اصلاح اشتباه داشته و یا حتی شکایت کنید.

اگر مشکل خاصی برای شما پیش آمده میتوانید یا یک وکیل آشنا به حقوق ثبتی مشورت کنید.

من حرف های شما (Mehrdad) رو نقض نمیکنم اما همه اونها در صورتی درسته که کار کارشناسی شده و برنامه ریزی شده باشه.
میشه بگین کدوم دانشگاه تحقیقات و مستند سازی سند تکبرگی رو انجام داده؟ واین مستندات به چه کسی ارائه شده چگونه و به چه مدت تحلیل و تایید شده و معیار تایید و نتیجه تحقیق رو کجا میشه پیدا کرد؟
میشه بگین طرح پایلوتش کجا بوده و چه مدت پایلوت بوده و نتیجه و بازخوردش چی بوده؟
میشه بگین کدوم شرکت نرم افزاری-کامپیوتری-GIS-IT مسئولیت نوشتن نرم افزار های واسط رو بر عهده داشتند و طبق چه معیاری و در کدوم مناقصه این شرکت انتخاب شده؟
اگر تونستید به این سوالات پاسخ قانع کننده بدین من دربست حرفتون رو قبول میکنم. اما میدونم که نمیتونید چون جوابی برای اونها وجود نداره!!!!!

شما که عالم به این اسنادید لطفا یک نمونه یا نمونه های از اشتباهات یا غلط های آن را اعلام کنید شاید به درد دیگران نیز در آینده بخورد...!!

هنوز اول کار سند تکبرگه و حکایت اون بنده خداست که نصفه شب داشت قفل میبرید، گفتند داری چیکار میکنی؟ گفت دارم کمونچه میزنم. گفتند پس صداش کو؟ گفت صداش فردا درمیاد.
 • 0
0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی