پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

گزارش عملکرد هيأت رييسه گروه تخصصي نقشه برداري

- - - - -

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1
Mehrdad

Mehrdad

  Premium Admin

 • مدیر پرمیوم
 • 901 ارسال

گزارش عملکرد هیأت رییسه گروه تخصصی نقشه برداری
تفاهم نامه تهیه نقشه های تفکیکی آپارتمان ها


به منظور مستند سازی فعالیتهای انجام شده در گروه تخصصی نقشه برداری و ثبت فعالیت های همکاران در راستای اجرایی شدن تفاهم نامه شماره197539/89 مورخ 3/11/89 از زمان ابلاغ تا کنون، گزارش حاضر تهیه و تنظیم گردیده است.
بدون شک فعالیتهای انجام شده دراین گروه حاصل پشتکار و مساعدتهای بی‌دریغ یکایک اعضای گروه نقشه برداری، همکاران، کارشناسان و مساعدت ریاست محترم سازمان، هیأت رئیسه محترم، معاونت محترم اجرایی و همکاران واحد آموزش وفنآوری اطلاعات می‌باشد که بدینوسیله از تمامی این عزیزان دلسوز، پرتلاش و زحمتکش تقدیر و تشکر می‌گردد.

شروع فعالیت ها
پس از ابلاغ تفاهم نامه از سوی نظام مهندسی ساختمان به تمامی استانها، گروه تخصصی نقشه برداری در اولین قدم، با هماهنگی اداره کل ثبت استان تهران اقدام به برگزاری جلسه مشترک مابین مسئولان ثبت استان تهران و ریاست نظام مهندسی ساختمان استان تهران نمود. نتیجه این جلسه دستورات ریاست سازمان برای پیگیری جدی موضوع و تشکیل کارگروه مشترک با ثبت برای پیگیری مستمر موضوع بود.
پس از برگزاری اولین جلسه مشترک اداره کل ثبت و نظام مهندسی ساختمان، هیأت ریسسه گروه تخصصی نقشه برداری دو موضوع را در برنامه کاری خود قرار داد، اول برنامه ریزی برای برگزاری دوره های آموزشی جهت ارتقاء سطح کیفی ارائه خدمات و دوم تدوین نظام نامه ارجاع کار جهت دستیابی به نظام توزیع و ارجاع عادلانه کار. علاوه بر موارد فوق با پیگیری های انجام شده سه نفر از اعضای گروه تخصصی نقشه برداری به عنوان نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران جهت پیگیری اجرایی شدن تفاهم نامه به اداره کل ثبت اسناداستان تهران معرفی شدند.

تدوین نظام نامه اولیه
پس از ابلاغ تفاهم نامه از سوی نظام مهندسی ساختمان به تمامی استانها، از اولین اقدامات گروه تخصصی نقشه برداری تدوین نظام نامه ارجاع کار برای تهیه نقشه های تفکیکی ساختمان ها بود.نظام نامه شامل هدف، دامنه کاربرد، تعاریف عمومی، حدود صلاحیت مهندسان نقشه بردار، گردش کار نقشه های تفکیکی، روش ارجاع کار، شیوه پذیرش و آموزش، رفع اختلافات، حق الزحمه، تعرفه و ظرفیت کاری مهندسان نقشه بردار بود. در این نظام نامه گردش کار بر مبنای مراجعه متقاضیان به دفاتر نظام مهندسی استان تهران تنظیم وارائه شده بود(پیوست شماره 1). در بررسی های انجام شده در جلسات مشترک بمنظور بررسی و تصویب نظام نامه مذکور باتوجه به کثرت حوزه های ثبتی اداره کل ثبت استان تهران، مشخص گردید که تعداد دفاتر نظام مهندسی ساختمان استان تهران پاسخگوی نیاز های ثبت برای برون سپاری تهیه نقشه های تفکیکی نیست و لذا مقرر شد نظام نامه موردبازنگری قرار گرفته و بهره گیری از فضای اینترنتی و دیدگاه فرآیندی در تدوین نظام نامه جدید موردتوجه قرار گیرد.

برنامه ریزی آموزشی
از موارد اصلی دیگر که توسط گروه پیگیری شد موضوع هماهنگی سیلابس دروس، مدت زمان آموزش، مکان برگزاری آموزش ها، اساتید مورد نیاز و غیره بود که در جلسات مشترک با اداره کل ثبت استان تهران، هماهنگ و به نظام مهندسی استان تهران ابلاغ گردید.

تدوین نظام نامه دوم
با توجه به مشکلات نظام نامه اولیه، گروه تخصصی نقشه برداری با تشکیل جلسات متعدد داخلی و دعوت از متخصصان ذیربط ، اقدام به تدوین نظام نامه جدید برپایه ایجاد سامانه ارجاع کار تهیه نقشه های تفکیکی نمود(پیوست شماره 2). طرح اولیه سامانه ارجاع کار، باپیش فرض عدم مراجعه متقاضی به نظام مهندسی تنظیم شده است و نقش ها و وظایف مختلفی برای مراجعه کنندگان و عوامل اجرایی در سامانه در نظر گرفته شده است. هم اکنون باتلاش های صورت گرفته توسط همکاران قسمت انفورماتیک مشاور مورد نظر برای تهیه نرم افزار مورد اشاره انتخاب و مراحل طراحی نرم افزار نیز به اتمام رسیده است.

تصویب نظام نامه و برنامه آموزشی
پس از تنظیم و تدوین برنامه آموزشی و هماهنگی آن با اداره کل ثبت استان تهران، نتایج کار به هیأت رئیسه محترم نظام مهندسی ساختمان استان تهران جهت اجرایی شدن آن در استان منعکس گردید و اقدامات اجرایی آن منوط به تصویب هیأت مدیره محترم نظام گردید. خوشبختانه با درایت و مثبت اندیشی هیأت رییسه محترم، نظام نامه در هیأت مدیره تصویب و فعالیت های اجرایی تفاهم نامه از اردیبهشت ماه سال جاری آغاز گردید.

برگزاری دوره های آموزشی
پس از تصویب نظام نامه ، فعالیت های اجرایی برای برگزاری دوره های آموزشی شامل درج اطلاعیه فراخوان آموزش در سایت نظام، ثبت نام از مهندسان نقشه بردار، هماهنگی با اداره کل ثبت استان تهران و دعوت از اساتید، تجهیز کلاس های آموزشی و آماده سازی سالن برگزاری جلسات انجام شده و تاکنون نیز ادامه دارد. با توجه به جلسات آموزشی برگزار شده تا کنون تعداد 148 نفر دوره های آموزشی تئوری را گذرانده. و تعداد 63 نفر نیز موفق به سپری نمودن دوره های عملی در محل جامعه نقشه برداران ایران شده اند. بر اساس هماهنگی های به عمل آمده این افراد در روز سه شنبه مورخ 28/4/90 آخرین جلسه توجیهی را طی نموده و در آزمون شرکت خواهند نمود. لازم بذکر است که مابقی افراد نیز طبق برنامه ریزی انجام شده یادر حال گذراندن دوره های عملی هستند و یا در نوبت برگزاری دوره می باشند.
لازم بذکر است که با هماهنگی به عمل آمده با مسئولان اداره کل ثبت استان تهران، تمامی افرادی که در آزمون موفق شده و دوره های عملی را می گذرانند، جهت دوره کارورزی به حوزه های ثبتی معرفی خواهند شد تا در فضای کاری واقعی ثبت قرار گرفته و توجیهات عملی لازم را نیز طی نمایند.

برگزاری جلسات مشترک
بر اساس تفاهم نامه مبادله شده، سه نفر از اعضای هیأت رئیسه گروه تخصصی نقشه برداری جهت برگزاری جلسات مشترک بااداره کل ثبت اسناد و املاک کشور معرفی شده اندکه نتیجه جلسات برگزار شده تنظیم برنامه آموزشی و تصویب نظام نامه ارجاع کار و پیگیری مستمر روند اجرایی تفاهم نامه می باشد.

تشکیل کمیته اجرایی
بر اساس پیش بینی صورت گرفته در نظام نامه، کمیته اجرایی وظیفه پیگیری مسائل اجرایی تفاهم نامه نقشه های تفکیکی و نظام نامه مصوب را بعهده دارد در این راستا بر اساس احکام صادره از سوی ریاست محترم نظام مهندسی استان تهران سه نفر از اعضای هیأت رئیسه گروه تخصصی و یک نفر از اعضای هیأت رئیسه نظام و مدیر واحد کنترل نقشه به عنوان اعضای کمیته معرفی و فعالیت خود را آغاز نموده‌اند.


-------
این گزارش به همت این عزیزان تهیه گردیده است:
 • شمس نوبخت (دبیر)
 • سیدرضا امامی
 • محسن رجب زاده
 • منصور فراهانی فرید
 • بهمن مومنی مقدم
 • اصغر یحیایی
 • محمد باقر پیری وردین


منبع (+)
 • 0
0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی