پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

نکاتی برای برداشت توپوگرافی

- - - - -

• لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
7 پاسخ برای این موضوع

engr_mra

engr_mra

عضو فعال

• عضو انجمن
  • 128 ارسال
با سلام خدمت دوستان عزیز
بنده میخواستم از تپه ای به ابعاد 50*50 متر نقشه توپوگرافی تهیه کنم و از اونجا که برای بار اوله اینکار رو میکنم میخواستم بدونم
1) اگه بخوام نقشه ای با مقیاس 1/1000 و 1/2000 تهیه کنم در شبکه بندی فاصله بین grid هام باید چقدر باشه؟؟ و در حالت کل فاصله گریدها چجوری براساس مقیاس بدست میاد
2)برداشت بر اساس نقاط گرید انجام بدم یا براساس عوارض(( منظم یا نامنظم))؟؟
3) نقاط برداشتی رو علامت گذاری کنم یه نه؟؟

و دیگر نکاتی که خودتون لازم میدونین هم بگین تا بنده بتونم کارم رو به نحو احسن انجام بدم
با تشکر

• 0

Behzad

Behzad

مدیر انجمنهای تخصصی

• مدیر بخش
  • 255 ارسال
با سلام،
فواصل برداشت بر اساس رابطه 2 سانتی متر در مقیاس نقشه می بایست باشد بدینصورت که مثلا در مقیاس 1:1000 فواصل برداشت می بایست هر 20 متر صورت بگیرد ولی ذکر این نکته ضرروریست که تغییرات ارتفاعی که در فاصله کمتر از این عدد نیز وجود دارد می بایست برداشت شود.
منظور از علامتگذاری را متوجه نشدم ولی نقاط خط الراس و خط اقعر و Break line را می بایست با کد مخصوص برداشت کنید تا در موقع ترسیم به نرم افزار معرفی کنید.
  • 0

engr_mra

engr_mra

عضو فعال

• عضو انجمن
  • 128 ارسال
منظور از علامتگذاری زدن میخ در محل برداشت برای چک کردن توسط کارفرما بود آیا لازم است؟
  • 0

Odin

Odin

Administrator

• مدیر سایت
  • 3699 ارسال

منظور از علامتگذاری زدن میخ در محل برداشت برای چک کردن توسط کارفرما بود آیا لازم است؟

خیر لزومی ندارد.

اینجا (+) یک فایل PDF با عنوان "گزارش کار تهیه نقشه توپوگرافی از محدوده ای معین" هست که میتونه پاسخ خیلی از سوالات شما را بدهد...
  • 0

m_shr

m_shr

عضو فعال

• عضو انجمن
  • 152 ارسال

با سلام،
فواصل برداشت بر اساس رابطه 2 سانتی متر در مقیاس نقشه می بایست باشد بدینصورت که مثلا در مقیاس 1:1000 فواصل برداشت می بایست هر 20 متر صورت بگیرد ولی ذکر این نکته ضرروریست که تغییرات ارتفاعی که در فاصله کمتر از این عدد نیز وجود دارد می بایست برداشت شود.
منظور از علامتگذاری را متوجه نشدم ولی نقاط خط الراس و خط اقعر و Break line را می بایست با کد مخصوص برداشت کنید تا در موقع ترسیم به نرم افزار معرفی کنید.

با سلام میشه بیشتر توضیح بدین ینی چی هر 2 سانتی متر؟ رابطه مقیاس با برداشت کلن چجوریه؟
  • 0

تو کار با خدای خود انداز و دل خوش دار*****که رحم اگر نکند مدعی ، خدا بکند

netcadgis

netcadgis

عضو فعال

• عضو انجمن
  • 122 ارسال

با سلام میشه بیشتر توضیح بدین ینی چی هر 2 سانتی متر؟ رابطه مقیاس با برداشت کلن چجوریه؟

با سلام.
منظور آقا Behzad کاملاً روشن بود اما منم یکم توضیح میدم.
وقتی شما میخواید از یه منطقه نقشه ی توپوگرافی تهیه کنید معمولاً به این صورت هست که پستی و بلندی های زمین رو برداشت می کنی. اما خب یه جاهایی هست که زمین تغییرات پتانسیل ناچیزی در مقیاس وسیع داره و به نظر نیازی به برداشت نداره. حالا باید اینجا ها رو که تقریباً ارتفاع یکسان دارن رو برداشت کرد یا نه.
برای این مورد یکسری قوانین وجود داره که کسانی که نقشه ی نهایی به دستشون میرسه تنظیم کردن.
آقا Behzad به یکیشون اشاره کردن. اونم اینه که حداکثر فاصله ی بین نقاط برداشت توپوگرافی از 2 سانتیمتر در مقیاس نقشه ای که قصد دارید ارائه بدید تجاوز نکنه.
حالا اگر از این حد کمتر باشه اشکالی نداره مثل زمانی که جاهایی وجود داره که تغییرات پتانسیل خیلی شدید هستن یعنی مثلاً در فاصله ی 10 متری یکدفعه چاله داریم یا تپه داریم.
خب اگر فاصله رو کم کنیم دقتمون رو بالا بردیم. علاوه بر اون شما همیشه باید به فکر این باشید که شکل واقعی زمین رو ارائه بدید. پس فاصله رو کم کنید اشکالی نداره.
اما حالا 2 سانت در مقیاس نقشه یعنی چی؟
فکر کنید کارفرما بهتون میگه من نقشه ی 1/1000 از منطقه میخوام خب حالا شما باید چیکار کنید. رابطه مقیاس که یادتونه طول روی نقشه تقسیم بر طول روی زمین. یا S= ab/AB خب شما حساب می کنید که 2 سانتیمتر در مقیاس 1/1000 یعنی 100/(1000*2) در نتیجه شما باید حداکثر فاصله ی بین نقاط برداشت توپوگرافی رو در نقشه ای با مقیاس 1/1000 20 متر در نظر بگیری.
دوستمون گفتن باید نقاط برداشت شده رو علامت هم بذاریم یا خیر.
اگر منظور ایشون همه ی نقاط برداشت شده هست مسلماً خیر. فقط موقع تغییر ایستگاه باید حواستون باشه که نقطه ای با مختصات و ارتفاع محاسبه شده از ایستگاه قبل رو علامت بزنید تا دوربین در ایستگاه جدید بدونه روی چه نقطه ای و با چه ارتفاعی واایستاده.
اینجا آقا بهزاد به یک نکته اشاره کرد خط الراس و خط القعر.
معمولاً باید برای بعضی جاها برای تهیه نقشه با نرم افزار برای ایجاد سطح حواستون به بعضی چیزها باشه.
که تمام این موارد در نرافزار ها گنجانده شده.
فکر کنید زمینی رو توپوگرافی کردید که وسطش دریاچه وجود داشته.
خب شما دور دریاچه رو باید به نرم افزار معرفی کنید. چون اگر اینکار رو نکنید نقاط دور دریاچه یه سطح من در آوردی برای داخل دریاچه تعریف می کنه.
امیدوارم توضیحات کامل بوده باشه. من هم عملی کار نکردم و اینها همش چیزهایی که در طول تحصیل یاد گرفتم.
موفق باشید.
  • 0

m_shr

m_shr

عضو فعال

• عضو انجمن
  • 152 ارسال

حداکثر فاصله ی بین نقاط برداشت توپوگرافی از 2 سانتیمتر در مقیاس نقشه ای که قصد دارید ارائه بدید تجاوز نکنه.

خب چرا باید هر 2cm باشد؟چرا 1cm ملاک نیست؟قانون است؟
  • 0

تو کار با خدای خود انداز و دل خوش دار*****که رحم اگر نکند مدعی ، خدا بکند

netcadgis

netcadgis

عضو فعال

• عضو انجمن
  • 122 ارسال

خب چرا باید هر 2cm باشد؟چرا 1cm ملاک نیست؟قانون است؟

:wink:
سوال بسیار خوبی است.
بله قانونه. و مطمئناً پاسخ قانع کننده ای هم داره. اما منم جوابش رو نمیدونم که چه کسی و چرا این قانون رو گذاشته. اما منطق من این قانون رو به دلایل زیادی می پذیره. که مهمترینش پراکندگی اطلاعات هر 2 سانت روی صفحه کاغذ هست. یعنی شما هر مقیاسی که داشته باشی پراکندگی اطلاعات روی صفحه ی کاغذ 2 سانتیمتر است. و این وضعیت خوبی برای نمایش منحنی میزان ها و وضعیت صحیح دید برای انسانه. این مباحث توی کارتوگرافی اگر خونده باشید به تفصیل توضیح داده شده.
برای مثال اگر بخواید بدونید چه عوارضی رو با توجه به مقیاس هنگام تهیه نقشه لازم نیست برداشت کنید. کافیه ضخامت قلم رو به مقیاس ببرید که معمولاً ضخامتش 1 میلیمتر است. حالا اگر این رو به مقیاس ببرید متوجه میشید که عوارضی که کمتر از این طول رو دارن اصلاً نمی تونید در نقشه نشون بدید.
حالا این 2 سانت هم حکمتش از نظر من همون چیزی هست که بالا گفتم. انشاالله کسی جواب دقیقش رو هم بهتون بگه.
موفق باشید.
  • 0

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی