پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

ايمني در برابر آتشفشان

- - - - - فوران آتشفشان گدازه آتشفشان خاکستر آتشفشان

  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1
saberpayami

saberpayami

    عضو غير فعال

  • عضو انجمن
  • 122 ارسال
ايمني در برابر آتشفشان

بطور کلي تعداد تلفات آتشفشانها خيلي کمتر از حوادث طبيعي ديگر مانند زلزله ، تسونامي ، سيل و امراض خطرناک واگيردار است. شرط اين که آتشفشانها حادثه زا باشند، آن است که فعاليت انفجاري داشته و فوران آن در مناطق مسکوني باشد. مهمترين عواملي که سبب مرگ و مير مي شوند، عبارتند از: جريانهاي گدازه و جريانهاي گلي (لاهار) ، پرتاب خاکستر و ابرهاي سوزان. لازم است براي ايمني در برابر آتشفشان ابتدا در مورد پديده هاي همراه آتشفشان يادآوري مختصر شود.

● پديده هاي همراه آتشفشانها

▪ پديده هاي ويرانگر

پديده هاي ويرانگر قدرت تخريب زيادي دارند و عموما خطرناک اند، مانند هنگامي که فورانها در زير پوششي از آب دريا يا يخ يخچالها صورت گرفته باشد. اگر فوران در اعماق دريا صورت گيرد، انفجار و مخصوصا فرونشستن آب دريا که پس از آن صورت مي گيرد، باعث پيدايش امواج بسيار شديد (تسونامي) مي شود.

▪ بهمنهاي سوزان

بهمنهاي سوزان فقط در نتيجه قوه ثقل بر روي توده اي از گدازه که قسمتي از آن جامد گرديده، بوجود مي آيند. اگر گدازه ويسکوز که سطح آن جامد باشد و با فشار مواد مذاب زيرين از جا کنده شود و از دهانه لبريز و روي دامنه سرازير گردد، نيروي ثقل از يک طرف و خروج شديد گازهاي متراکم و محبوس از طرف ديگر ، سبب تحرک بيشتر قطعات ريزشي و سوزان در شيبهاي تند دامنه آتشفشان مي شود.

▪ بارانهاي ناشي از فوران

فوران آتشفشاني هميشه بخار آب زياد وارد اتمسفر مي نمايد که با فوران خاکستر هم همراه است. خاکسترهاي ريز آتشفشاني که در هوا معلق مي باشند، مانع رسيدن نور خورشيد به سطح زمين مي گردند و در نتيجه سبب کاهش دما مي شوند.

▪ کمانهاي نوراني

از پديده هاي ثانوي ديگر مي توان کمانهاي نوراني را ذکر کرد که در هنگام انفجار شديد کوه وزوو مشاهده و حتي عکسبرداري شد و بسيار جالب و استثنايي است. کمانهاي مزبور را بايد امواج صوتي دانست که بخشهاي متحدالمرکزي از انبساط و انقباض هوا در آنها پديد آمده است و اين بخشها باعث شکست نور مي شوند.

● شناخت زمين شناسي آتشفشان تحت مراقبت

در پيشگويي فورانها ، شناخت زمين شناسي دستگاه آتشفشان امري اساسي است. با بررسي تاريخچه فورانهاي مختلف و تعيين سن دقيق يک آتشفشان مي توان راجع به تعداد تقريبي فورانها ، نوع فعاليت و چگونگي تغييرات و تحولات ، نظم و قاعده فورانها و خواب آتشفشان آگاهي بدست آورد.

● بررسي ساختمان زمين شناسي آتشفشان

از قبل بايد مناطق گسلي و نحوه جريان آب در اطراف آتشفشان تعيين شود. همچنين محلهايي که ممکن است لغزشهاي زمين جريانهايي از گل بوجود آورد، مدنظر باشد. در پيشگويي از خسارات رعايت موارد فوق امري الزامي است. بر اساس همين مطالعات زمين شناسي است که ايسلندي ها دقيقا وقوع فورانها را پيشگويي کرده و به ندرت پيش بيني آنها خلاف از آب در آمده است، زيرا آنها مقدار و نحوه فورانهاي هر آتشفشان را مشخص کرده اند.

● بررسي آب شناسي (هيدرولوژي)

امروزه در هر آتشفشان علاوه بر مطالعات زمين شناسي ، بررسي هاي آب شناسي نيز انجام مي شود. مقدار باراني که در منطقه مي بارد، مقدار آبي که نفوذ مي کند و بخشي که در روي آتشفشان به جريان مي افتد، به دو دليل زير از اهميت زيادي برخوردارند:

▪ اول آن که آب داغ و پر فشار در هنگام نفوذ در شکستگيها و روزنه هاي آتشفشان به بخار تبديل شده و قدرت انفجاري زيادي پيدا مي کند که خود فوق العاده خطرناک بوده و ممکن است همان طور که در مورد کوه سنت هلن ديده شد، پس از باز شدن مجراي آتشفشاني فوراني عظيم بروز نمايد.

▪ دوم آن که آبهاي سطحي چندين متر مکعب خاکستر دانه ريز را در خود خيس نموده و بدين وسيله جرياني از گل يعني لاهار بوجود مي آيد که لاهارهاي مشهور اندونزي از آن جمله اند. بر اثر همين جريان گل که در ۱۳ نوامبر ۱۹۸۵ در دامنه کوه آتشفشان نوادودل روئيز به جريان افتاد، شهر کلمبيايي آرمرو در زير آن مدفون شد. با بررسي هاي دقيق زمين شناسي مي توان کليه اين خطرات را محدود کرد.

● ايستگاههاي مراقبت

براي پيشگويي يک فوران آتشفشاني ، استقرار يک ايستگاه مراقبت در دامنه هاي آتشفشان دومين شرط لازم است. بطور کلي ، در حال حاضر ، حداقل دستگاههاي مشاهداتي قابل قبول که بايد براي مراقبت از يک آتشفشان مورد استفاده قرار گيرد، شامل تقريبا ۱۰ زلزله سنج و شبکه اي از انحراف سنجها است که به نحو مناسب مستقر شده باشند. با چنان وسايل و به کمک چند متخصص وظيفه شناس و دقيق ، امروزه مي توان اطمينان يافت که در مقابل بيداري هر آتشفشان غافلگير نخواهيم شد.

آنچه که نسبت به آن احاطه کمتري داريم، پيش بيني حوادث محلي در هر بحران است، هنوز در تعين ساعت دقيق فوران ، ماهيت آن ، قدرت و ميزان فوران يا انفجار در مراحل بحران بسيار نامطمئن عمل مي کنيم و انجام اين کار مستلزم پيشرفتهاي ديگري است.

علاوه بر استقرار ابزار و مشاهداتي مدرن که به وسيله فرانسوي ها ، آمريکايي ها ، ژاپني ها يا ايسلندي ها بکار گرفته شده است، وسايل محاسباتي و ارتباط جمعي ديگري هم به آن اضافه کرده اند. نتايج ايستگاهها بطور دائم در اختيار يک واحد مرکزي قرار مي گيرد. محاسبات دائما به دستگاههاي کامپيوتري هر ايستگاه سپرده مي شود و فرداي آن روز به کمک ماهواره ها تمام اطلاعات در اختيار آزمايشگاههاي دور دست قرار مي گيرد تا کارهاي نهايي روي آن انجام شود.


aftab.ir
  • 0
من اونطوری که تو فکر می کنی نیستم
0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی