پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

امن ترین جا هنگام زلزله

- - - - -

• لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
15 پاسخ برای این موضوع

adish

adish

مدیر بازنشسته

• مدیر بازنشسته
  • 819 ارسال

تصویر

تصویر

اولین ساختمانی که بداخل آن خزیدم ، مدرسه‌ای در شهر مکزیکوسیتی و درجریان زلزله سال 1985 بود همه بچه‌ها در زیر میزهایشان بودند و همگی تا ضخامت استخوان‌هایشان در هم کوبیده شده بودند. آنها می‌توانستند زنده بمانند اگر در کنار میزهایشان و در راهروی بین میزها دراز می‌کشیدند. کاری که انجام داده بودند غیرمعقول و غیرضروری بود و در تعجب بودم که چرا آنها در راهروها نبودند. من آن موقع نمی‌دانستم که به آنها گفته شده‌بود که خود را زیر چیزی پنهان سازند.

تصویر

تصویر

به‌سادگی می‌توان دریافت، هنگامی‌که ساختمان‌ها تخریب می‌شوند وزن سقف که بر روی اشیاء و مبلمان فرود می‌آید، آنها را درهم می‌کوبد و فضای خالی‌ای را در کنار آنها ایجاد می‌نماید این فضا همان چیزی است که من به آن مثلث حیات (Triangle Of Life) می‌گویم هر اندازه اشیاء بزرگتر و محکم‌تر باشند کمتر فشرده می‌شوند و هر اندازه کمتر فشرده شوند فضای خالی که احتمال زنده ماندن افرادی را که به آن پناه می‌برند بیشتر می‌شود. یک بار دیگر می‌توانید ساختمان فرو ریخته را در تلویزیون نگاه کنید مثلث‌هایی را که شکل گرفته‌اند را شمارش کنید. آنها در اکثر نقاط وجود دارند و از معمول‌ترین اشکالی هستندکه در داخل آوارها به راحتی می‌توانید مشاهده نمایید.

تصویر

تصویر

من کارکنان سازمان آتش‌نشانی شهر (Trujillo تروجیلو(با جمعیتی 750،000 نفری)) را برای چگونه زنده ماندن و محافظت و نجات خانواده‌هایشان در هنگام وقوع زلزله آموزش دادم. رئیس آتش‌نشانی شهر(Trujillo تروجیلو) که خود استاد دانشگاه این شهر هم می‌باشد همواره مرا همراهی می‌کرد و خود گواه حوادث اتفاق افتاده بود. مطلب ذیل گفته او می‌باشد."نام من روبرتو روزالس است هنگامیکه 11 ساله بودم در اثر بروز زلزله سال 1972که بیش از 70،000 نفرتلفات داشته است، در داخل ساختمان فروریخته بدام افتادم وآنچه باعث نجاتم گردید مثلث حیاتی بود که در کنار موتورسیکلت برادرم بوجود آمده بود. کلیه دوستانم که در زیر میز یا تخت رفته بودند در زیر آنها له شده و جانشان را از دست داده بودند. من مثال زنده‌ای از (Triangle Of Life) مثلث حیات هستم و دوستانم مثالی از (Duck And Coverخمیده و پنهان شده) که همگی جانشان را از دست دادند."

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

http://geomapia.org/...6_image0031.jpg

http://geomapia.org/...7_image0051.jpg

• 0

Milad

Milad

Administrator

• مدیر سایت
  • 1416 ارسال
ممنون.من مطلب شما رو برای اولین بار در سایت زیر مطالعه کردم:

http://beh-kharazmi.com/index.php?year=1388&month=11&day=10

مطلب اصلی برگرفته از اینجاست:

http://www.snopes.com/inboxer/household/triangle.asp

---------------------
من متخصص در امر زلزله نیستم ولی در مورد این عکس:

تصویر

بحثهای بسیاری شده و بنده به عنوان نظر شخصی این عکس رو تایید نمی کنم.البته نویسنده مطلب بالا هم تجربیات شخصی خودشون رو بیان کردن.

adish عزیز تاپیک بسیار خوبی رو باز کردید و می تونیم در این تاپیک به عنوان یک تاپیک خبری و آموزشی در قالب بحث و تفسیر پیرامون زلزله به نتایج جالبی در آینده برسیم.شاید در آینده نام تاپیک را به عنوانی جامع تر تغییر دهیم.
  • 0

ಠ_ಠ

Odin

Odin

Administrator

• مدیر سایت
  • 3699 ارسال
کلا موضوع پست اول با نام مثلث حیات شناخته میشود:

یادآوری مهم : با بیشتر شدن تجربیات ما و درسهایی که از زلزله ها می آموزیم دانش ما نیز اصلاح و ارتقا می یابد لذا در متن زیر ممکن است مطالبی بخوانید که با دانسته های قبلی شما در تضاد باشد. آنچه که مهم است اصلاح دانسته های قبلی است طوری که احتمال زنده ماندن شما افزایش یابد

انتظار می‌رود که این متن بتواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد

نام من Doug Copp و رئیس گروه نجات و مدیر تیم آمریکائی نجات بین المللی(ARTI) American Rescue Team International هستم. این تیم از مجربترین گروه‌های نجات می‌باشد‌. نوشته‌های متن زیر می‌تواند جان افراد زیادی را در هنگام وقوع زلزله از مرگ نجات دهد. من به درون 875 ساختمان فرو ریخته ناشی از زلزله خزیدم و با گروه‌های نجات 60 کشور کار کرده و در تعداد زیادی ازکشورهای جهان گروه‌های نجات را سازماندهی نمودم و عضو گروه نجات خیلی از این کشورها هستم . همچنین به مدت دو سال به عنوان کارشناس سازمان ملل در زمینه تخفیف فاجعه (UNX051-UNIENET) بودم و از سال 1985 به بعد در صحنه بلایای طبیعی عمده جهان بجز مواردی که فاجعه آنی بوده، شرکت داشتم.

تصویر

در سال 1996 ما یک فیلم مستند ساختیم که صحت متدولوژی ارائه شده توسط بنده را تایید می‌کرد. دولت مرکزی ترکیه و مقامات محلی و دانشگاه شهر استانبول در تهیه و فیلم‌برداری از این آزمایش علمی و عملی با تیم ARTI همکاری داشتند. ما یک مدرسه و یک خانه را با 20 مانکن در داخل آن فرو ریختیم، 10 مانکن را بصورت (Duck And Cover) (خمیده و پنهان شده ) و 10 مانکن دیگر را به روش ابداعی خودم تحت نام (Triangle Of Life) مثلث حیات، استفاده کردیم. پس از فرو ریختن ناشی از زلزله مصنوعی، ما به درون آوارها خزیدیم و وارد ساختمان‌ها شدیم تا نتایج آزمایش را فیلم‌برداری و مستند کنیم در این فیلم که فنون زنده ماندن خود را تحت نظارت مستقیم و شرایط علمی مرتبط با ریزش آوار تمرین نمودیم به روشنی نشان می‌داد آنهائی را که از روش (Duck And Cover) ( خمیده و پنهان شده ) استفاده کردند، شانس زنده ماندن آنها صفر درصد و برای آنهائی که از روش ما (مثلث حیات) استفاده کردند، 100 درصد بود. این فیلم در ترکیه و کشورهای اروپائی توسط میلیون‌ها تماشاچی دیده شد و در ایالات متحده و کانادا و آمریکای لاتین هم از طریق تلویزیون به نمایش گذاشته شد.

تصویر

تصویر

اولین ساختمانی که بداخل آن خزیدم ، مدرسه‌ای در شهر مکزیکوسیتی و درجریان زلزله سال 1985 بود همه بچه‌ها در زیر میزهایشان بودند و همگی تا ضخامت استخوان‌هایشان در هم کوبیده شده بودند. آنها می‌توانستند زنده بمانند اگر در کنار میزهایشان و در راهروی بین میزها دراز می‌کشیدند. کاری که انجام داده بودند غیرمعقول و غیرضروری بود و در تعجب بودم که چرا آنها در راهروها نبودند. من آن موقع نمی‌دانستم که به آنها گفته شده‌بود که خود را زیر چیزی پنهان سازند.

به‌سادگی می‌توان دریافت، هنگامی‌که ساختمان‌ها تخریب می‌شوند وزن سقف که بر روی اشیاء و مبلمان فرود می‌آید، آنها را درهم می‌کوبد و فضای خالی‌ای را در کنار آنها ایجاد می‌نماید این فضا همان چیزی است که من به آن مثلث حیات (Triangle Of Life) می‌گویم هر اندازه اشیاء بزرگتر و محکم‌تر باشند کمتر فشرده می‌شوند و هر اندازه کمتر فشرده شوند فضای خالی که احتمال زنده ماندن افرادی را که به آن پناه می‌برند بیشتر می‌شود. یک بار دیگر می‌توانید ساختمان فرو ریخته را در تلویزیون نگاه کنید مثلث‌هایی را که شکل گرفته‌اند را شمارش کنید. آنها در اکثر نقاط وجود دارند و از معمول‌ترین اشکالی هستندکه در داخل آوارها به راحتی می‌توانید مشاهده نمایید.

من کارکنان سازمان آتش‌نشانی شهر (Trujillo تروجیلو(با جمعیتی 750،000 نفری)) را برای چگونه زنده ماندن و محافظت و نجات خانواده‌هایشان در هنگام وقوع زلزله آموزش دادم. رئیس آتش‌نشانی شهر(Trujillo تروجیلو) که خود استاد دانشگاه این شهر هم می‌باشد همواره مرا همراهی می‌کرد و خود گواه حوادث اتفاق افتاده بود. مطلب ذیل گفته او می‌باشد.

"نام من روبرتو روزالس است هنگامیکه 11 ساله بودم در اثر بروز زلزله سال 1972که بیش از 70،000 نفرتلفات داشته است، در داخل ساختمان فروریخته بدام افتادم وآنچه باعث نجاتم گردید مثلث حیاتی بود که در کنار موتورسیکلت برادرم بوجود آمده بود. کلیه دوستانم که در زیر میز یا تخت رفته بودند در زیر آنها له شده و جانشان را از دست داده بودند. من مثال زنده‌ای از (Triangle Of Life) مثلث حیات هستم و دوستانم مثالی از (Duck And Cover) (خمیده و پنهان شده) که همگی جانشان را از دست دادند."

نکات و توصیه های مهم آقای Doug Copp

• در هنگام بروز زلزله و فرو ریختن ساختمان هر کسی که از روش (Duck And Cover) (خمیده و پنهان شده) استفاده کند بدون استثناء و همواره محکوم به مرگ است. افرادی که زیر اشیائی نظیر میزها و اتومبیل‌ها می‌روند در همانجا له می‌شوند.
  • سگ‌ها و گربه‌ها و بچه‌ها همگی آنها اغلب بصورت طبیعی در وضعیت جنینی که در رحم قرار دارند، خم می‌شوند و شما هم باید همین طور عمل کنید. این غریزه طبیعی ایمنی و اصل بقاء است. شما می‌توانید با همین شیوه در فضای خالی کوچکتری زنده بمانید. پس در زمان بروز زلزله سریع خود را کنار اشیاء بزرگ، مانند کاناپه بزرگ و یا اجسام محکمی که در مقابل ضربه کمتر فشرده می‌شوند و فضای خالی در مجاور خود باقی می‌گذارند، قرار دهید.
  • ساختمان‌های چوبی از ایمن‌ترین نوع ساختمان‌ها محسوب می‌شوند که می‌توانید در هنگام وقوع زلزله در داخل آنها باشید، دلیل آن ساده است زیرا چوب قابل انعطاف بوده و با نیروی زلزله به راحتی حرکت می‌کند. اگر ساختمان چوبی فرو ریزد فضاهای خالی بزرگی ایجاد می‌شود. همچنین ساختمان‌های چوبی دارای وزن متمرکز شده و خردکنندگی کمتری هستند. ساختمان‌های آجری می‌توانند در حد قطعات آجر متلاشی شوند و آجرها منجر به بروز صدمات زیادی می‌شوند البته اجساد له شده ناشی از فرو ریختن آنها از صدمات حاصل از فرو ریختن قطعات بتنی بزرگ، کمتر می‌باشد.
  • گر زلزله درهنگام شب و زمانی که شما در رختخواب خود هستید اتفاق بیفتد کافی است از روی تخت به پایین بغلتید، یک فضای ایمن و مناسب در اطراف تخت وجود دارد. هتل‌ها می‌توانند نرخ زنده‌ماندن ساکنان خود را در هنگام وقوع زلزله، با نصب تابلوی راهنما در پشت درب اتاق‌ها و اطلاع‌رسانی به ساکنان مبنی بر اینکه "در هنگام وقوع زلزله روی زمین کنار تختخواب دراز بکشید" افزایش دهند.
  • اگر شما هنگام وقوع زلزله در حال تماشای تلویزیون هستید و فرار از در یا پنجره برایتان بسادگی امکان‌پذیر نیست، در وضعیت جنینی در کنار کاناپه یا صندلی بزرگ خم شوید.
  • هر کسی که در زمان وقوع زلزله در زیر درب قرار گیرد محکوم به مرگ است. زیرا هنگامی که زیر درب قرار دارد ، چهارچوب اطراف درب به سمت جلو وعقب بیافتد، زیر مصالح ساختمانی بالای چهار چوب درب له خواهد شد و اگر ستون‌ها به طرفین بیفتند در این حالت توسط آنها به دو نیم خواهد شد لذا در هر دو صورت جان خود را از دست خواهد داد.
  • هرگز در هنگام وقوع زلزله بر روی پله ها نروید زیرا پله‌ها دارای گشتاور فرکانسی متفاوتی هستند و لذا مجزا از تنه اصلی ساختمان نوسان می‌کنند. به عبارتی پله‌ها و بقیه ساختمان با همدیگر برخورد می‌کنند تا اینکه شکست سازه‌ای در پله رخ دهد و کسانی که روی پله هستند قبل از اینکه پله خراب شود توسط گام‌های پله گرفتار شده و بصورت وحشتناکی قطع عضو خواهند شد. در هنگام زلزله حتی اگر ساختمان فرونریزد باز هم از پله‌ها دور بمانید زیرا پله‌ها از مناطقی هستند که احتمال تخریب بیشتری دارند حتی اگر پله‌ها توسط زلزله فرو نریزد ممکن است در اثر وزن ازدحام زیاد افرادی که فریادکشان از روی آن در حال فرار هستند فرو بریزد. پله‌ها باید پس از وقوع زلزله هر چند که ساختمان آسیب ندیده باشد از نظر ایمنی مورد آزمایش قرار گیرند.
  • به دیوارهای محیطی ساختمان نزدیک شوید و یا در صورت امکان به بیرون از آنها بروید. هرچه داخل‌تر و دور‌تر از دیوارهای محیطی ساختمان باشید احتمال اینکه راه گریز شما مسدود شود بیشتر خواهد بود.
  • کسانی که در هنگام وقوع زلزله در خیابان‌ها داخل خودروی خویش می‌مانند وقتی که خیابان طبقه فوقانی روی آنها خراب می‌شود (در اتوبان‌های دو طبقه)، جان خود را از دست می‌دهند. این دقیقآ همان چیزی است که در آزادراه نیمیتز (Nimitz Freeway) رخ داد و قربانیان زلزله سانفرانسیسکو همگی در داخل خودروی خود به هنگام زلزله باقی ماندند و همگی کشته شدند . آنها می توانستند زنده بمانند اگر از خودرو خارج شده و در کنارآن نشسته و یا دراز کشیده بودند.کلیه خودروهای له شده بجز خودروهائی که ستون‌های پل مستقیمآ روی آنها سقوط کرده بود، دارای فضای خالی‌ای به ارتفاع 90 سانتی متر در اطراف خود بودند.
  • از خزیدن در داخل خرابه‌های دفاتر روزنامه‌ها و یا اداراتی که کاغذهای انباشته زیادی در آنها وجود داشته است، دریافتم که کاغذ دارای خاصیت ارتجاعی بوده و چندان فشرده نمی‌شوند لذا فضاهای خالی زیادی در اطراف بسته‌های کاغذ بوجود می‌آید که می‌تواند در زمان زلزله مورد استفاده قرار گیرد.
  • پناه گرفتن زیر میز و امثال آن می تواند می تواند جان انسانها را نجات دهد.
  • استفاده از چهارچوب در ها از نظر سازه ای می تواند جان انسانها را نجات دهد.
در کل نوشته‌های نویسنده اصلی را خارج از ایراد نیست اما چیزی که بسیار اهمیت دارد تجربیات واقعی ایشان است خصوصا در مورد فضاهای خالی که بسیار موثر هستند.

برای جزییات بیشتر می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://www.snopes.co...ld/triangle.asp

در حالتی که مد خرابی با جابجایی شدید طبقات و ریزش اعضای غیر سازه ای (تیغه ها و دیوارهای سنگین داخلی و ...) همراه باشد ممکن است پناه گرفتن زیر یک میز خیلی هم خوب باشد. تصور کنید سازه بدون خرابی اصلی و صرفا با خرابی اعضای سازه ای روبرو بشود. مثلا بخش کوچکی از سقف کاذب خراب شده و به فرق کله من بخوره احتمال ضربه مغزی کاملا موجود است ولی اگر پناه گرفته باشم احتمال کمتر می شود. مد خرابی سازه بی ارتباط به آیین نامه طراحی مورد استفاده هم نیست. اما با توجه به قدیمی بودن اکثر ساختمان ها خصوصا در ایران، به نظر حقیر ارزنده ترین بخش نوشته نویسنده اصلی همان هرم های فضایی یا چند ضلعی های فضایی هستند که درست در سایه اجسام ایجاد می شوند.

توضیح اینکه آیتم های 11 و 12 و اظهار نظر انتهای پست نقل قول golagha گرامی بوده که از اساتید صاحب نظر در زمینه زلزله هستند.

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

• 0

reza2011

reza2011

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 45 ارسال
علاوه بر فرمايش دوستان خواستم اين موضوع رو اضافه كنم بطور كلي خسارت در طبقاتي كه پايين تر هستند شديد تر ميباشد و حتي امكان له شدگي طبقات به دليل پديده طبقه نرم وجود داره .. در زلزله هر چه در طبقات بالاتر قرار داشته باشيم نيروي برش طبقه كمتر شده و خسارت به طبقه كمتر است ...

ساختمان هاي كم طبقه و يك طبقه بيشترين خسارت رو در حين زلزله خواهند ديد .
  • 0

smohsenak

smohsenak

عضو فعال

• عضو انجمن
  • 66 ارسال
با سلام
در مورد جمله "ساختمان های کم طبقه و یک طبقه بیشترین خسارت رو در حین زلزله خواهند دید " فکر میکنم جمله جامع و درستی نباشه. چون علاوه بر ضریب رفتار و ضریب بازتاب زلزله که بر پارامتر ضریب زلزله تاثیر میگذارند، وزن ساختمان نیز تاثیر بسیار مهمی بر میزان نیروی زلزله خواهد داشت و چون ساختمانهای کم طبقه وزن کمتری دارند در نتیجه نیروی زلزله کمتری بر آنها وارد می شود و بالتبع خسارت کمتری به آنها وارد خواهد شد.
با آرزوی موفقیت
  • 0

reza2011

reza2011

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 45 ارسال

با سلام
در مورد جمله "ساختمان های کم طبقه و یک طبقه بیشترین خسارت رو در حین زلزله خواهند دید " فکر میکنم جمله جامع و درستی نباشه. چون علاوه بر ضریب رفتار و ضریب بازتاب زلزله که بر پارامتر ضریب زلزله تاثیر میگذارند، وزن ساختمان نیز تاثیر بسیار مهمی بر میزان نیروی زلزله خواهد داشت و چون ساختمانهای کم طبقه وزن کمتری دارند در نتیجه نیروی زلزله کمتری بر آنها وارد می شود و بالتبع خسارت کمتری به آنها وارد خواهد شد.
با آرزوی موفقیت

دوست عزیز من منظورم ساختمان های کم طبقه در مقایسه با چند طبقه بود والبه منظور من این بود که با فرض جنس و ابعاد پلان یکسان .. یعنی فقط میخواستم نقش تعداد طبقات رو پر رنگ تر کنم .. وگرنه فرمایش شما کاملا درسته و خب بی شک وزن سازه بیشترین اثر رو در ضریب زلزله میزاره ....

ولی خب من چون دیدم بحث بیشتر بحث پیشگیری هست خواستم اینو بگم که در یک آپارتمان هر چه در طبقات بالاتری ساکن باشیم احتمال زنده ماندن بیشتر خواهد بود :wink:

وگرنه وزن سازه چیزی نیست که افراد عادی یا حتی من و شما در یک نگاه با دیدن سازه متوجه بشیم و باید محاسبه بشه ...

و يك چيز ديگه اين كه هر چه ساختمان تقارن كمتري داشته باشه و داراي شكستگي هاي بيشتري باشه احتمال خسارت ديدنش بيشتر ميشه چون پيچش طبقات اون بيشتر ميشه .. پس توصيه ميكنم در ساختماني زندگي كنيد كه تقارن بيشتري در پلان داشته باشه و شكل هاي خيلي خاص نداشته باشه ...
  • 0

Milad

Milad

Administrator

• مدیر سایت
  • 1416 ارسال

و یک چیز دیگه این که هر چه ساختمان تقارن کمتری داشته باشه و دارای شکستگی های بیشتری باشه احتمال خسارت دیدنش بیشتر میشه چون پیچش طبقات اون بیشتر میشه .. پس توصیه میکنم در ساختمانی زندگی کنید که تقارن بیشتری در پلان داشته باشه و شکل های خیلی خاص نداشته باشه ...

دوست عزیز

در رابط با اطلاعاتی که فرمودید بهتر است کمی منابع و اطلاعات جزئی تری ارائه دهید تا هم من و هم سایر دوستان بیشتر با اینگونه مسائل آشنا شوند.
  • 0

ಠ_ಠ

reza2011

reza2011

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 45 ارسال
خدمت شما عرض كنم كه تمام صحبت هاي من بيشتر استناد به آيين نامه زلزله يا همون آيين نامه 2800 داره ...

در ارتباط با تعداد طبقات عامل بحراني و خراب كننده هر طبقه نيروي برش طبقه هست . نيروي زلزله پس از اعمال به سازه در طبقات توزيع و در هر طبقه به مركز جرم طبقه وارد ميشه ... ولي برش طبقه نيرويي هست كه از جمع تجمعي نيروهاي وارد شده به هر طبقه بدست مياد ...

بنابر اين براي طراحي نيروي برش طبقه مورد استفاده قرار ميگيره و چون جمع تجمعي داره بنابر اين از طبقات بالا به سمت طبقات پايين افزايش و در نهايت در پايين ترين طبقه به بيشترين مقدار خودش يعني همون نيروي برش يا كل نيروي زلزله ميرسه ....

البته منظور ما بطور كل نيروي زلزله طرح هست نه نيروي زلزله واقعي ...

نيروي زلزله واقعي بسيار بسيار بيشتر از مقدار نيروي زلزله طرح ميباشد و در واقع ما سازه رو براي نيروي به مراتب كمتر از زلزله واقعي طراحي ميكنيم . دليل اين كار مقرون به صرفه بودن ساخت و ساز هست و البته در كنار اين طراحي كنترل لازم براي اينكه سازه به حالت گسستگي وارد نشه به عمل مياد ...

در ارتباط با له شدن طبقات پايين معمولا اين اتفاق به دليل اختلاف سختي بيش از حد بين 2 طبقه هست ... يعني اگر اختلاف سختي 2 طبقه بيش از يك مقدار مشخص شده در آيين نامه باشه ممكنه پديده طبقه نرم بوجود بياد ...

اختلاف سختي به زبان ساده يعني اينكه مثلا اگر قراره در كل طبقات بادبند داشته باشيم بنا به دلايلي در يك طبقه كلا بادبند اجرا نشه ... اين طبقه مستعد له شدگي به دليل نرم شدن خواهد بود زيرا سختي اون به دليل نبود بادبند به شدت كم شده و در واقع نيروي مقاوم طبقه به شدت كم شده و سريعا تحت تاثير نيروي زلزله قرار گرفته و انرژي بسيار بالايي رو در بين طبقات از زلزله جذب و به شدت تخريب ميشه ...

اين مدل اتفاقات بيشتر در مواردي مثل سازه هاي تجاري مسكوني اتفاق مي افته كه در طبقه اول به دليل تجاري بودن بادبند اجرا نميشه ...

ضمنا آيين نامه گفته كه سازه در هنگام اختلاف جرم طبقات به ميزان بيش از حد بايد از نوع نامنظم طراحي بشه ...

باز هم اگر ساختمان در پلان داراي تقارن نبباشه سازه بايد از نوع نامنظم تحليل و طراحي بشه .

بطور كل سازه هاي متقارن بهترين عكس العمل رو در برابر زلزله دارا هستند چون نيروي زلزله بطور يكنواخت بين اعضاي باربر توزيع ميشه ... بهترين سازه براي مثال زدن ساختار درخت هست ... همچنين تيرهاي برق ... سازه هاي هرمي شكل ... برج ها مثل برج ايفل يا برجح ميلاد كه كاملا متقارن در پلان است .
  • 0

reza2011

reza2011

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 45 ارسال
نکته مهم دیگه ای که باید بهش اشاره کنم اینه که متاسفانه در کشور ما نه تنها به اسکلت سازه از نظر مقاوم بودن در برابر زلزله اهمیت داده نمیشه که حتی به بخش های غیر سازه ای چون دیوار هم اهمیتی کمی داده میشه .. به عنوان مثال خیلی مهمه که دیوار به شکل اصولی با اسکلت سازه درگیر باشه تا از سقوط و ریختن کل دیوار جلوگیری بشه ... بدیهی است که رد یک سازه اسکلت فولاد یا بتن دیوار نقش سازه ای نخواهد داشت ...

نکته دیگه در مورد شیرهای گاز هست که به نوبه خودش بسیار مهمه ...

شیرهای گاز مورد استفاده در سیستم گاز رسانی و سیتم لوله کشی شهری باید به گونه اتی عمل کنه که با کوچکترین حرکت زمین بطور خودکار قطع بشه .. در حال حاضر در کشورهای پیشرفته همچون ژاپن که بسیار زلزله خیز نیز هست با هر تکان زمین ناشی از زلزله اتوماتیک شیرهای گاز قطع میشه . متاسفانه آتش سوزی های مهیب ناشی از گاز بعد از زلزله عامل اصلی مرگ و میر به حساب میاد .

به هر روی از نظر علم عمران یک سازه فنی مهندسی و مسکونی باید زلزله رو تحمل و تغییر شکل داده ولی عناصر اصلی آن مانند تیر و ستون و سقف در حد زیاد آسیب ندیده به گونه ای که فرصت تخلیه سازه به ساکنین پس از اتمام زلزله داده شود .

زلزله حقیقتا یکی از نیروهای فوق پیچیده طبیعت است . ممکن است امواج زلزله در یک ساختمان تمام فنی و مهندسی آسیب های فراوانی وارد آورد ولی چند متر یا چند صد متر آن طرف تر یک ساختمان غیر مهندسی کاملا سالم و بدون آسیب هم مشاهده شود .

پارامترهایی نظیر کانون زلزله ( محل آزاد شده انرژي در داخل زمين ) و عمق زلزله ( فاصله كانون زلزله تا سطح زمين ) و جنس خاک و سطح آب زیر زمینی نیز در این بین بسيار پارامترهاي تاثیر گذار ي میباشد .

به عنوان مثال در زمين هاي سنگي شدت زلزله پس از برخورد هاي متوالي با سنگ ها بيشتر شده و افزايش ميابد . لذا در زمين هاي شمال تهران شدت زلزله بيش از مناطق جنوب تهران ميباشد .

وليكن از طرفي سطح آب زير زميني در مناطق جنوب تهران بالاتر بوده و لذا بر اثر زلزله آب زير زميني سريعتر ميتواند باعث شستن خاك زير پي شده و سبب واژگوني ساختمان شود .

ولی دوستان به دلیل آنکه امواج عرضی در داخل آب منتشر نمیشود اگر چنانچه سازه ای در داخل آب باشد هیچ نیرویی از زلزله بر سازه اثر نخواهد گذاشت . ولی متاسفانه نیروی سهمگینی چون سونامی میتواند به مراتب سنگین تر و مخرب تر از زلزله در داخل آب ایجاد شود .

ویرایش شده توسط reza2011 ۲۵ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۱:۵۹ بعد از ظهر.

• 0

golagha

golagha

Noble Member

• Noble
  • 78 ارسال
سلام
با اجازه در ارتباط با این مساله کمی بنویسم:
۱. در خود آیین نامه ۲۸۰۰ مسایل و مشکلاتی وجود داره که برخی از اونها حتی جنبه حقوقی پیدا می کنه. مثلا در مورد فاصله دو ساختمان از هم این آیین نامه چی می گه؟ نتیجه محاسبات چی می شه؟ آنچه که مردم به عنوان زمین (با این قیمت) از اون صحبت می کنند آیا قابل صرفنظر کردن براشون هست به عنوان درز انقطاع؟ نتایج همین یک مساله در نیروهای وارده از دو ساختمان مجاور به هم که هرگز در آنالیز و طراحی لحاظ نشدن چی می شه؟ اگر این ساختمانها روی شیب باشن و سقف یکی حدود ۱ متر زیر یا بالای سقف دیگری باشه و ضرباتی که به هم خواهند زد کجا در محاسبات وارد شده؟ آیا درز انقطاع یک ساختمان ۵ طبقه ۱۵ سانتی متر که الان در حال اجراست کافیه؟ خود ۲۸۰۰ جدید چی می گه ..... ؟. شهرداری چی می گه؟ نظام مهندسی چی می گه؟ بگذریم...

۲. مطالعات مهندسی پی انجام می شه برای ساختمانهای مهندسی؟ یا یک مقاومت فرض می شه و بعدش کار ادامه پیدا می کنه؟ قناتهای قدیمی یا انبارهای قدیمی اصلا دیده می شن؟ همین الان بخشی از شمال تهران رودخانه (می شه گفت رودخانه) داره از توی خونه مردم رد می شه. آوردن پمپ گذاشتن که ۲۴ ساعت کار می کنه تخلیه می کنه از چاله آسانسور. شهرداری کاری می کنه؟ آب و فاضلاب چطور؟....بگذریم

۳. مهندس ها مکلف شدن کلاس های آموزشی ببینن از کنترل جوش تا.... حالا برخی از جوشها رو می شه روی زمین دید و کنترل کرد. ولی چند تا مهندس ناظر می شناسیم که به خاطر وظیفه یا حق الزحمه ای که می گیرند حاضر باشن خودشونو به جایی برسونن که فقط کارگر جوشکار هست و خدا؟؟ اون بالا بالا ها کی حاضره بره؟ صبر می کنن تا سقف بخوره بعدش می رن اگر زورشون رسید یه تقویت می کنن اتصالات رو. باور می کنین که کارگر جوشکار ورق فارسی بر شده رو بگیره و هنگام اتصال به ستون از اون طرفش که فراسی بر نیست اتصال جوش گوشه بده؟ می شه از ناظر خواست که اون بالا روی اسکلت حاضر بشه؟ می خوام بگم برخی از مسایل نیاز به فرهنگ و شرافقت کاری داره.

۴. ساختمانهای حیاتی که باید خدمات بعد از زلزله را بدن در بدترین وضعیت سازه ای قرار دارن و پولی برای جابجایی اونها نیست. اونقدر فشل هستند که با مقاوم سازی و .. درست نمی شن. برخی از این ساختمانها جنبه امنیتی هم دارند و بعد از زلزله باید امنیت را هم برقرار کنن....بگذریم

من باز افسرده شدم...
جمع بندی: به نظر من مسایل حاشیه ای در امر ساخت و ساز و مدیریت بحران و سیاستهای راهبردی و فرهنگ و شرافت و .... در یک جامعه بحران زده آنقدر زیادتر از خود مسایل نظری تاثیر گذاره که تقریبا نا امید کننده است تصور نجات.بهتر است بیشتر حرف نزنم...خیلی ببخشید که منفی نوشتم
  • 0

reza2011

reza2011

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 45 ارسال
این دوست عزیزمون واقعا حرفاش به دلم نشست .. ضمن تشکر ازشون در تایید فرمایشات شما باید بگم که مسائل حاشیه ای همونطور که شما هم فرمودید بسیار مهم هستند ...

نکته اساسی در مسائل غیر سازه ای اینه که متاسفانه افراد ناوارد و غیر متخصص بر راس هر کاری قرار گرفته اند ...

به عنوان چند نمونه باید از افراد واحد کنترل مضاعف شهرداری ها نام برد که غالبا از کمترین سواد علم عمران نیز بی بهره اند ... و گیرهای بنی اسرائیلی که به نقشه ها میدن همه مبین این موضوع هست ...

شما از خودتون پرسیدید که چرا یک فرد بی سواد یا دیپلم باید بتونه ساختمان سازی کنه ؟ اونوقت من و شمای مهندس نوعی باید در پی کار باشیم ؟ واقعا چرا ؟ یک ساختمان چه اجراش چه نظارتش و چه محاسباتش همه و همه باید توسط مهندس عمران دارای صلاحیت انجام بشه ... خب این قانون در نظام مهندسی تصویب شده ولی آیا اجرا هم میشه ؟

خیر ...

یک نمونه عرض میکنم :

نقشه ای بود مربوط به یک سازه بتنی 7 طبقه ... من ابعاد ستون رو با توجه به بار و مساحت و شرایط با استفاده از نرم افزار ایتبس به ابعاد 1 متر در 60 الی 70 سانت طراحی کردم ... مالک وقتی نقشه رو دید گفت اونی که اینو طراحی کرده ( یعنی اینجانب ) زیاد تجربه نداشته و مصمم بود که نقشه رو به یک دفتر دیگه بده تا ابعاد ستونهاش کمتر بشه ...

بعد از مدتی از دوستان شنیدم که دفتر مهندسی دیگه برای همون ستونها ابعاد 70 در 30 رو طراحی کرده بود ... واقعا شگفت زده شدم .. اول به محاسبات خودم مشکوک شدم بعد که چک کردم و دیدم مشکلی نداشته کنجکاو شدم تا ببینم قضیه چی بوده . با ترفندی تونستیم فایل مدل شده اون دفتر رو بدست بیاریم ... در کمال ناباوری وقتی فایل رو باز کردیم متوجه شدیم چرا اون دفتر ابعاد ستون رو کمتر در اورده ... با ناباوری دیدیم که در سازه در محل اتصالات فنر مدل شده که به عبارت دیگه میشه اینجور گفت که در سازه میراگر قرار داده بودن و با وجود اون میراگر و جذب انرژی بدیهی بود که انرژی کمتری به اجزای سازه ای از جمله تیر و ستون وارد میشد ...

به همین دلیل هم هم ابعاد تیر و هم ابعاد ستون کم شده بود ...

خب اینکار که اون دفتر انجام داده بود یک خلاف مهندسی هست بدون شک ... پس چطور انتظار داریم اون سازه جلوی زلزله مقاومت کنه ؟؟؟؟

در مورد نظارت جوش خب واقعا نیاز نیست که وقتی سقفی زده نشده یک ناظر بر سر جوشکار باشه و در موقعیت خطرناک بیاد و جوش رو چک کنه .. ولی باید بعد از زدن سقف کلیه جوش ها کنترل و در صورت مردود شدن جوشکار مکلف به اصلاح یا تکمیل جوش مورد نظر باشد .

ولی چیزی که مهمه اینه که قبل از شروع پروسه پیمانکار اسکلت کار یک تست از هر جوشکار بعمل بیاد تا در صورت عدم کیفیت جوش شخص مورد نظر عذر وی خواسته شود ....

آیا میدونستید که خیلی از سازه های مسکونی در فونداسیون خود نیاز به شمع دارن .. و جالب اینه که بعضی از مناطق شهرداری قانون گذروندن که اگر نیاز به شمع در پی بود لازم نیست اجرا بشه ولی باید پی گسترده باشه ...

قانون دیگه اینه که ضخامت پی گسترده از 1 متر بیشتر نشه ... خب وقتی خود شهرداری این مدلی کار میکنه چه انتظاری از بقیه میشه داشت ...

در مورد درز انقطاع هم کاملا درست میگید دوست من .. واقعا همین 15 سانت رو اگر اندازه بگیری میبینی بیشتر از 5 سانت هم نیست ...
  • 0

golagha

golagha

Noble Member

• Noble
  • 78 ارسال
سلام
ممنون از لطفتون فقط دوتا مطلب خواستم عرض کنم:

...
در مورد نظارت جوش خب واقعا نیاز نیست که وقتی سقفی زده نشده یک ناظر بر سر جوشکار باشه و در موقعیت خطرناک بیاد و جوش رو چک کنه .. ولی باید بعد از زدن سقف کلیه جوش ها کنترل و در صورت مردود شدن جوشکار مکلف به اصلاح یا تکمیل جوش مورد نظر باشد .

ولی چیزی که مهمه اینه که قبل از شروع پروسه پیمانکار اسکلت کار یک تست از هر جوشکار بعمل بیاد تا در صورت عدم کیفیت جوش شخص مورد نظر عذر وی خواسته شود ....

بله بنده هم عرض کردم اون بالا خود جوشکار است و خدای خودش....ولی حتما بهتر از من جوشکاران عزیزو می شناسین. همه اونها رو نمیشه یکی کرد اما متاسفانه از تغییر جریان و ذوب کردن فلز و ... برای کم کردن وزن کل الکترود مصرفی بگیریم (برای اونهایی که واردن در کار!!) تا بر عکس جوش دادن ورقها (برای کسانی که حتی جوشکار هم بلدن واقعا اما جزییات و تجربه کاری در مهندسی عمران ندارن طرف مثلا جوشکار اداره گاز بوده) تا او کسانی که تا نکشن چیزی رو ب چیزی جوش نمی دن.... بگذریم. اما این عادت ماست که صبر کنیم تا یه چیزی اتفاق بیفته و بعدش طرح اصلاحی و تقویت و ... بدیم که آخرشم طرف بپیچونه : مهندس از کف می زنه بیرون مهندس بیچاره می شم ... شب می ری صبح می آیی میبینی کف اجرا شد تمام!!

...
قانون دیگه اینه که ضخامت پی گسترده از 1 متر بیشتر نشه ... خب وقتی خود شهرداری این مدلی کار میکنه چه انتظاری از بقیه میشه داشت ...

من با خودم خلوت کردم دیدم از نظامم بیام بیرون بهتره چون کاری از من بر نمی آد لااقل خونی گردن من نباشه. خون می گم خون یک انسان. فقیرتر شدم اما وجدانم راحت تر شد. با چند نفر بجنگم؟ از شهرداری و ماست بند سرکوچه که ساختمون می سازه تا مهندس مشاور و نظام مهندسی؟ کاری از من بر نمی اومد. امیدوارم از شما بر بیاد
نمی خوام بحث دوطرفه بشه. هردوی ما نظرات موافق داریم و لزومی نداره بیشتر بحث کنیم. فقط کار به یه جایی می رسه که آدم می گه لااقل شرافت خودمو حفظ کنم اگر چیزی برام نمونده
موید باشید
  • 0

reza2011

reza2011

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 45 ارسال
دوست بزرگوارم من هم به همين دليل تا به حال نظارت هيچ سازه اي رو قبول نكردم ... كاملا حق با شماست . خوشحالم كه ميبينم انسانهاي با وجداني مثل شما هنوز در اين كشور پيدا ميشن ...

در مورد جوشكار كه فرموديد خب واقعا بعضي جوشكارها بي تقصيرن .. چون نه مهارت ديدن نه آموزش و صرفا ميخوان براي گذران زندگي كار كنن ... در واقع عامل مقصر در اين شرايط بيشتر گردن پيمانكار اصلي هست كه از جوشكارهاي ناوارد يا غير متخصص استفاده ميكنه ...

خب همه به فكر كار بزن در رويي هستن نتيجه اين ميشه كه كيفيت به صفر ميرسه ...

در كشوري مثل ژاپن تا به جايي پيشرفت كردن كه بعد از ايمني خود سازه به فكر اين هستن كه ايمني اجزاي غير سازه اي نظير كمد تلويزيون قاب عكس آيينه قدي و ... رو تامين كنند تا زمان زلزله از سقوط وسايل بر روي ساكنين جلوگيري بشه ... اونوقت ما همچنان درجا ميزنيم .

قسمت راه پله در ساختمان از نا ايمن ترين بخش هاي سازه به شمار مياد كه در زلزله معمولا تا 100% تخريب ميشه ...

ولي يك چيز خيلي مهم در ارتباط با زلزله آموزش دادن هست ... صدي ما اينجا بييم بگيم كجا امنه و كجا نا امنه در حين زلزله قول ميدم 80-90% مردم باز هم به فكر فرار از خونه باشن ... خب طبيعي هست چون آموزشي وجود نداره ...

در كشورهاي پيشرفته هر از چند مدت زلزله رو شبيه سازي كرده و مانور هاي آموزشي ميدن و مردم براي مقابله با زلزله آمادگي دارن ...

در ايران فقط چيزي كه همه ما خوب بلديم اينه كه سريع خودمون رو به بيرون خونه برسونيم و همين موضوع به شدت تلفات زلزله رو بالا ميبره .

من در سايت ژئوفيزيك دانشگاه تهران مرتب وضعيت تهران رو كنترل ميكنم ميبينم كه در اكثر شهرهاي ايران روزانه يك يا 2 زلزله با بزرگاي خيلي كم ثبت ميشه و اين موضوع از اين حيث قابل توجه هست كه زمين بخشي از انرژي خودش رو در محل گسل تخليه ميكنه ولي در تهران متاسفانه متاسفانه در شبانه روز و در طي ماه كوچكترين لرزشي ثبت نشده و اين يعني يك زنگ خطر بزرگ كه اگه خدايي ناكرده زلزله اي در تهران بياد مستعد خرابي بسيار زياد خواهد بود ...

امروز با يك بارندگي خيلي شديد بيشتر نقاط تهران مسدود شده بود و مرتب صداي آژير آمبولانس به گوش ميرسيد ..تصور كنيد بعد از يك زلزله شديد چي پيش مياد ؟

اميدوارم خداي مهربان اون روز رو هرگز نياره و به همه ما رحم كنه ....
  • 0

shifu

shifu

مدیر ارشد

• مدیر ارشد
  • 330 ارسال

قسمت راه پله در ساختمان از نا ایمن ترین بخش های سازه به شمار میاد که در زلزله معمولا تا 100% تخریب میشه ...

ولی یک چیز خیلی مهم در ارتباط با زلزله آموزش دادن هست ... صدی ما اینجا بییم بگیم کجا امنه و کجا نا امنه در حین زلزله قول میدم 80-90% مردم باز هم به فکر فرار از خونه باشن ... خب طبیعی هست چون آموزشی وجود نداره ...

در کشورهای پیشرفته هر از چند مدت زلزله رو شبیه سازی کرده و مانور های آموزشی میدن و مردم برای مقابله با زلزله آمادگی دارن ...

در ایران فقط چیزی که همه ما خوب بلدیم اینه که سریع خودمون رو به بیرون خونه برسونیم و همین موضوع به شدت تلفات زلزله رو بالا میبره .

اینکه کجا تو زلزله امن هست مسلما بر اساس علم افرادی مثله ما تعیین شده چون یه مهندس عمران میتونه بگه کجا امن هست و آموزش به افراد بر این اساس ارائه میشه
اما هیچ جا نمیشه نحوه عمل سازنده رو تو این آموزشها گنجاند
و علت اینکه همه فرار میکنن اینه که مثلا تو آموزشهای عمومی میگن امن ترین جا راه پله و کنار دیوار اون هست (همونی که تو بروشور ها مینویسن) اما معمولا اصل اجرایی بر اینه که پاشنه راه پله رو اگه لطف کنند تو هوا ول نکنند میزارن رو زمین و اصلا اگه بگی پی راه پله کو شاخ در میارن
یا مثلا میگن زیر در !!!! کیه که نعل درگاه بزاره و دیوارو روی چارچوب در نذاره و .....................
و میبینیم که باعث بی اعتنایی به آموزشها بی اعتمادی محض البته کاملا به حق است (چون اینجا اصل بر همبستگی ملی بین ناظر و پیمانکار و مهرورزی متقابل هست نه بر نظارت و اجرا)

من خودم 2 خاطره جالب نسبت به این آموزشها دارم:

اولی زمانی بود که تو دوم هنرستان مانور آموزش زلزله داشتیم:
تو کلاس زبان بودیم که زنگ مانور رو زدند..........میدونید چی شد!!!!!
همه سرجاشون راحت بودند و هیچ اهمیتی نمیدادند تا که یکی رفت زیر میز و معلم پاشد زد پس گردنش که فلان فلان شده چرا رفتی زیر میز مگه خونه خالته
البته دلیل تا حدودی معقولی هم داشت:
گفت شما عمران میخونید و دارید از زلزله فرار میکنید . اگه زلزله میاد مهندس عمران باید آخرین نفری باشه که نجات پیدا میکنه مثله کاپیتان کشتی در حال غرق

اما اینو داشته باشین تابرسیم به دانشگاه و اتفاق جالبتر:
تو کلاس زلزله بودیم و بحث از زلزله ای بود که اگه به تهران یا تبریز بیاد چی میشه
که یهو وسط همین بحث زلزله شد
حالا به نظر تون عکس العملها چی بود؟؟؟؟؟؟؟؟
همه خونسرد سر جای خودشون نشسته بودند و تنها کلاسی که بیرون نریخته بودند کلاس مابود که بعد از کل قضیه استاد گفت شما هم برید بیرون یه هوایی بخورید !!!!!!!!!!!
دقیقا مصداق گفته همون معلم شد
استدلال خود من هم این بود که مردن احتمالی با آوار بهتر از له شدن حتمی زیر دست و پاست و در ثانی طبقه بالا بهتر از همکفه و ساختمان هم تا حدودی قابل اطمینان هست
حالا زلزله تموم شده بود که نزدیک بود زلزله فرار مردم ساختمون رو بخوابونه
بعد که آمدیم بیرون کلاس ما درست کنا درز انقطاع بین 2 بلوک بود که کل ورقهاش و آشغالهای لاش بیرون ریخته بودن

اما یه بار نزدیک بود تنها کشته یه زلزله خفیف بشم
سوم راهنمایی که بودم شب داشتم از باشگاه میومدم خونه یه قطعه بود که دورش یه دیوار الکی کشیده بودن که آشغالدونی نشه تازه ازش رد شده بدوم که دیدم آومد دنبالم بعد مردم ریختن بیرون بعد تازه شنیدم که زلزله شده !!

ویرایش شده توسط shifu ۲۸ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۷ قبل از ظهر.

• 0

shifu

shifu

مدیر ارشد

• مدیر ارشد
  • 330 ارسال

امروز با یک بارندگی خیلی شدید بیشتر نقاط تهران مسدود شده بود و مرتب صدای آژیر آمبولانس به گوش میرسید ..تصور کنید بعد از یک زلزله شدید چی پیش میاد ؟

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

• 0

grandhougday

grandhougday

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 35 ارسال
با یک زلزله شدید دیگر هیچ صدایی به گوش نمیرسد. شاید صدای پرندگان در این سکوت مرگ بار بهتر به گوش برسد. صدا فقط شاید صدای ناله ای در گوشه ای باشد وشاید گریه بازمانده ای.
مسلما آمبولانس و یا آتشنشانی در کار نخواهد بود چون در خیابانها نمیتوانند حرکت کنند. خیابانها حتما به دلیل حجم آوار مسدود خواهد شد.
با توجه به فصل زلزله و سرم و یا گرم بودن هوا اجساد بعد از چند روز شروع به فساد می کنند. موشها هم به سرعت از اجساد شروع به تغذیه میکنند و با سرعتی که از آنها سراغ داریم زاد و ولد می کنند و طاعون نتیجه زودرس آن خواهد بود.
به احتمال بسیار زیاد طبق تجربه زلزله های شدید دیگر (مانند بویین زهرا) دیگر تهران قابل بازسازی نخواهد بود چون قابل آوار برداری نیست و بازمانده ها هم آنقدر نیستند که فعلا انگیزه یا توانایی بازسازی را داشته باشند. احتمالا همگی به روستا های زادگاه اجدادی خود پیش اقوام دور و نزدیک خود بر میگردند و خرابه ها را به حال خود رها میکنند.
تهران ویرانه ای میشود جولانگاه مردارخواران (چه از جنس دوپا و چه از جنس سایر).
اگر خاطره ریزش آن آپارتمان 7 طبقه را در سعادت آباد یادتان باشد (http://vista.ir/article/325794). تمامی اکیپ های آتشنشانی در آن محدوده جمع شدند و دستگاه های زنده یاب و سگ دنبال 20 کارگر مدفون شده گشتند. با این حال عملیات آوار برداری 35 ساعت به طول انجامید. و دست آخر 17 جسد در آوردند. حال خودتان به صورت نمایی زمان را برای تهران بالا ببرید و تخمین بزنید.
نظر شخصی بنده این است که خوش بخت ترین انسان در آن لحظه کسی است که در دم جان دهد.
  • 0

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی