پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

اولین کلاهبرداری اینترنتی سال 90

- - - - -

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
2 پاسخ برای این موضوع

#1
shifu

shifu

  مدیر ارشد

 • مدیر ارشد
 • 330 ارسال

اولین کلاهبرداری اینترنتی سال 90

تصویر


نوروز امسال(1390) یک هکر حرفه اطلاعات بیش از 3000 نفر از مشتریان بانک های کشور را سرقت کردتا لقب نخستین کلاهبردار اینترنتی سال را ازآن خود کند.


این هکر با راه اندازی فروشگاه اینترنتی با نام cardsharje.com و شبیه سازی و جعل کردن آدرس سایت درگاه اینترنتی بانک پاسارگاد، اقدام به سرقت اطلاعات کارت های بانکی قربانیان نا آگاه نمود.


ماجرا از این قرار است که روز هفتم فروردین ماه 90 کارشناسان شرکت رایانمهر، در تحقیقات خود سایت فیشینگ cardsharje.com شناسایی نمودند." سایت فیشینگ به سایتی اطلاق می شود که با شبیه سازی و جعل وب سایت های دیگر اقدام به دزدیدن اطلاعات شخصی و بانکی قربانیان می نماید."


سایت cardsharje.com که خود را نماینده فروش شارژ ایرانسل معرفی مینمود باکاهش غیر معمول قیمت شارژ مشتریانش را وسوسه می کرد.


این سایت با تبلیغ در google قربانیان را به سایت خود جذب می نمود و برای پرداخت وجه خرید کاربران را به آدرس اینترنتی epayment.BankPasergad.com هدایت می کرد که در واقع این آدرس هم متعلق به هکر بود نه بانک پاسارگاد. "آدرس اصلی پرداخت اینترنتی بانک پاسارگاد epayment.BankPasargad.com می باشد."


قربانیان ناآگاه که با وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی خود در آدرس جعلی، در انتهای کار با دریافت پیغام خطای بانکی، شارژی دریافت نمی کردند, حتی تصور هم نمی کردند که با این کار اطلاعات محرمانه خود را تقدیم هکر کرده اند.

با استفاده از این اطلاعات، هکر می تواند اقدام به خرید های اینترنتی دیگری نموده و حساب قربانیان را خالی کند.


پس از شناسایی این سایت و کشف شیوه سرقت اطلاعات توسط آن، شرکت رایانمهر موضوع را با بانک پاسارگاد، بخش جرایم رایانه ای آگاهی تهران بزرگ و پلیس دیجیتال (فتا) در میان گذاشت و در عرض مدت کوتاهی این وب سایت از مجاری قانونی بسته شد.


اما متآسفانه تا زمان بسته شدن وب سایت جعلی cardsharje.com اطلاعات بانکی نزدیک به 3000 کاربر توسط این هکر دزدیده شد. در حال حاضر، علیرغم تلاش های انجام شده، هکر مربوطه دستگیر نشده است.


افرادی که از این وب سایت خرید کرده اند برای در امان ماندن از خالی شدن حسابشان می توانند به دستگاه خودپرداز بانک خود مراجعه نموده و رمز دوم کارت خود را تغییر دهند.
منبع: بانکی
 • 0

#2
shifu

shifu

  مدیر ارشد

 • مدیر ارشد
 • 330 ارسال
این روزها بانکداری الکترونیک در کشور با اقبال عمومی مواجه شده و روز به روز بر تعداد افرادی که از طریق اینترنت خرید می کنند افزوده می شود . اما استفاده نادرست از اینترنت می تواند سبب از دست رفتن اطلاعات محرمانه و در نتیجه سرمایه شما شود برای پیش گیری از سرقت اینترنتی رعایت نکات زیر ضروری به نظر می رسد:

تصویر1- در هنگام خرید از مغازه ها رمز بانکی خود را شخصاً وارد دستگاه کارت خوان نمایید و از گفتن آن به فروشنده و دیگران خودداری نمایید.


2- کارت بانکی خود را به شخص دیگری ندهید و اگر دادید بعد از دریافت رمز کارت و رمز دوم را تعویض نمایید.


3- از نوشتن رمزهای کارت بانکی در کنار کارت بانکی خود خودداری کنید.


4- کارت بانکی خود را کاملاً شخصی بدانید و از ارائه اطلاعات آن حتی به افراد نزدیک خودداری نمایید. بسیار پیش آمده که افرادی که مرتکب دزدی اینترنتی شده اند، از کارت های بانکی افراد خانواده خود و یا آشنایان و همکاران استفاده نموده اند. پس بهتر است هر کسی خودش مراقب اموال خویش باشد تا از اتفاقات ناخواسته جلوگیری شود.


5- خرید های اینترنتی خود را از سایت های معتبر انجام دهید و قبل از خرید از سایت هویت و اعتبار سایت را بررسی نمایید. این کار را می توانید با جستجو در اینترنت انجام دهید و یا از دوستان و آشنایان خود بپرسید.


6- در هنگام خرید اینترنتی و زمان وارد نمودن اطلاعات بانکی حتماً به آدرس سایت بانک دقت شود. زیرا افراد سودجو با راه اندازی سایت های فیشینگ و شبیه سازی آن به سایت بانک ها اقدام به دزدیدن اطلاعات بانکی افراد می کنند. بسیاری از جرایم اینترنتی با همین روش انجام می شود. بنابراین غیر از این سایت ها نباید اطلاعات بانکی خود را وارد سایت دیگری نمایید.


آدرس پرداخت اینترنتی بانک سامان: sb24.com
آدرس پرداخت اینترنتی بانک پارسیان: pec24.com
آدرس پرداخت اینترنتی بانک پاسارگاد: BankPasargad.com
آدرس پرداخت اینترنتی بانک ملت: bankmellat.ir
آدرس پرداخت اینترنتی بانک سینا: esinabank.com
آدرس پرداخت اینترنتی بانک ملی: bankmelli-iran.com

7- اگر به هر نحوی مطلع شدید که تمام یا بخشی از اطلاعات کارت بانکی شما درز کرده است باید سریعاً اقدام به تغییر این اطلاعات نمایید.


8- به هیچ وجه پرداخت های اینترنتی و استفاده از اینترنت بانک را در کافی نت ها و کامپیوترهای عمومی انجام ندهید. حتی مشاهده شده که در مرکز کامپیوتر دانشگاهها نیز، اطلاعات کارت های بانکی سرقت شده و مورد سوء استفاده قرار گرفته است. در صورت اجبار به این کار، بلافاصله رمز دوم کارت خود را تغییر دهند.


منبع: بانکی
 • 0

#3
shifu

shifu

  مدیر ارشد

 • مدیر ارشد
 • 330 ارسال
دوشنبه پنجم اردیبهشت ماه سایت دیگری با نام www.iran3ll.comراه اندازی شد که با ساختاری کاملا مشابه سایت قبلی به سرقت اطلاعات کاربران خود می پردازد.

این سایت باظاهری کاملا مشابه سایت های موجود فروش اینترنتی کارت شارژ کاربر را به صفحه ای که به نظر پرداخت الکترونیک پاسارگاد می باشد راهنمایی می کند .

اما این سایت هم دقیقا به روش سایت مشابه دیگر تنها به دادن پیغام خطا و سرقت اطلاعات مراجعه کنند گان می پردازد.

تصویر


تلاش ها برای دستگیری این سارق اینترنتی همچنان ادامه دارد.در صورتی که به هر طریق فریب این هکر را خورده اید و از سایت های cardsharje.com و www.iran3ll.com خرید نموده اید هر چه سریعتر با مراجعه به خودپرداز بانک شماره رمز عبور خود را تغییر دهید.

*هکر ها معمولا برای فریب طعمه های خود از آدرس هایی شبیه دروازه های پرداخت الکترونیک بانک ها استفاده می کنند از این رو هنگام هر خرید اینترنتی آدرس صحیح صفحه پرداخت الکترونیک بانک را بشناسید ودقت کنید اطلاعات بانکی خود را در صفحه پرداخت الکترونیک بانک وارد نمایید.

آدرس صحیح دروازه های پرداخت بانک ها از این قرار است:

آدرس پرداخت اینترنتی بانک سامان: sb24.com
آدرس پرداخت اینترنتی بانک پارسیان: pec24.com
آدرس پرداخت اینترنتی بانک پاسارگاد: BankPasargad.com
آدرس پرداخت اینترنتی بانک ملت: bankmellat.ir
آدرس پرداخت اینترنتی بانک سینا: esinabank.com
آدرس پرداخت اینترنتی بانک ملی: bankmelli-iran.com

تصویر


 • 0
0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی