پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

معرفی ماشین آلات حمل و نقل مواد حفاری

- - - - -

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
1 پاسخ برای این موضوع

#1
Milad

Milad

  Administrator

 • مدیر سایت
 • 1416 ارسال

حمل و نقل مواد حفاری


حمل و نقل مواد حفاری شده شامل انتقال خاکبرداری ها به محل خاکریزی،خارج کردن خاک های اضافی از محیط کارگاه ، انتقال خاک و مصالح از قرضه به محل پروژه و حمل مصالح مورد نیاز از کارخانه (نظیر شن -ماسه - سیمان و...) همواره از مهمترین و اساسی ترین مسائل در پروژه های عمرانی و بویژه در پروژه های راه سازی محسوب می شود.هر چند مدیریت و مطالعات مربوط به حمل ونقل ممکن است ساده به نظرآید ولی در عین حال باید توجه نمود که برای اکثر پروژه های بزرگ نظیر راه سازی قسمت قابل ملاحظه ای از هزینه ها در مدیریت حمل و نقل مصرف می گردد،از این رو توجه به این امور پر اهمیت بوده و نتایج مطلوبی دارد.

انواع ماشین های حمل ونقل

خطوط راه آهن ( Rail way ) :

از جمله ماشین هایی که در امور حمل ونقل در پروژه های عمرانی از آن استفاده می شود کامیون ها، تسمه نقاله ها ،خطوط راه آهن، واگن ها و دامپرها می باشند.

خطوط راه آهن در پروژه های بزرگی که حجم عملیات کاری بالایی دارند مورد استفاده قرارمی گیرند .اکثرا از خطوط آهن زمانی استفاده می شود که خطوط ریل آهن در نزدیکی محل پروژه موجود باشد .
در عین حال ممکن است احداث خطوط ریل آهن موقت برای پروژه هایی که مدت زمانی طولانی تری دارند به صرفه تر باشد. از عمده ترین کاربردهای خط آهن در تخلیه ی مواد حفاری شده ی تونل ها،سد های خاکی بزرگ و در معادن استخراج مواد می باشد.

تصویر


تسمه نقاله ها :

تصویر


تسمه نقاله ها جزو ماشین هایی هستند که بر ای پروژه های بزرگ نظیر حفاری کوه ها، تونل ها ،انتقال مصالح به سدها کاربرد دارند مهم ترین محدودیت استفاده ازتسمه نقاله کارآیی آن ها در فواصل محدود و ثابت است. هر چند ممکن است برای برخی پروژه های بزرگ شبکه های طولانی تسمه نقاله نیز به صرفه باشد .

تصویر


کامیون ها و تریلرها ( Truck & Trailer ) :

معمول ترین سیستم حمل و نقل در پروژه ها استفاده از کامیون ها وتریلرها است.از مهم ترین ویژگی های سیستم حمل ونقل کامیونی تنوع در کارایی و مدل های آن ها است . امروزه برای انواع کارهای مختلف کامیون ها در اندازه ها شکل ها و قابلیت باربری مختلف ساخته می شوند که بسته به نوع عملیات به کار برده می شوند.

این ماشینهای حمل کننده بخاطرسرعت زیاد برروی راههای هموارهمچنین ظرفیت زیاد هزینه حمل ونقل مواد را نسبتا پایین می اورند کامیونها دارای قابلیت انعطاف زیادی میباشند زیرا تعدادی ازآنها را که دریک پروژه مورد استفاده قرارمیگیرند می توان زیاد یا کم نمود تادرظرفیت مورد نیاز تعدیل بوجود آید.

انواع کامیون ها :

کامیون هادر انواع دیزلی،بنزینی و دیفرانسیلی و همچنین دو محوره و سه محوره وجود دارند.

کامیونها به دودسته ی اصلی تقسیم می شوند:

1.معمولی یا MING TRUCK
2.کمرشکن یا ARTICULATED TRUCK


ادامه دارد ....
 • 0

ಠ_ಠ


#2
Milad

Milad

  Administrator

 • مدیر سایت
 • 1416 ارسال
انواع کامیون ها

این کامیون ها دردو نوع یکی مخصوص حرکت درجاده ها و دیگری مخصوص حرکت خارج ازمحدوده جاده ساخته میشوند و به اصطلاح به آنها می گویند

HIGHWAY & OFFHIGHWAY TRUCK


کامیون هایی که قابلیت تردد بین جاده ها را دارا می باشند دارای تحرک پذیری و سرعت نسبتا زیاد نسبت به نوع دیگر می باشند.کامیونهای مخصوص جاده ها معمولا از نظر عرض به 8 فوت ( 2.4 متر ) محدود می شوند و محدودیتهایی نیز از نظر ماکزیمم وزن و بار محوری در مورد آنها وجود دارد.

تصویر

تصویر

تصویر


کامیون های خارج جاده ای میتوانند در ابعاد بزرگتر و باظرفیت چند صدتن ساخته شوند هرکدام از آنها انواع مختلف دارند اما نوع کمپرسی آن بیش ازسایر انواع آن به کاربرده میشود . کامیونهای کمپرسی درمورد حمل مواد دارای انعطاف پذیری زیاد بوده و بخصوص نوع جاده رو آن با سهولت بسیار در پروژه های مختلف قادر به حرکت می باشند.
انواع مختلف کامیون های کمپرسی وجود دارد مثلا این کامیون ها درانواع دیزلی یا بنزینی یک یا دو دیفرانسیلی و دو یا سه محوری به بازار عرضه میشوند .کامیونهای مخصوص عملیات در خارج از جاده ها می توانند در ابعاد بزرگتری ساخته شده و دارای ظرفیت های چند صد تن باشند . استفاده از این نوع کامیونها در پروژه های بزرگ هر روزه بیشتر می شود.

تصویر

تصویر


کامیون های کمرشکن ( Articulated truck ) :

همانطور که از نام این نوع کامیونها مشخص است ازدو قسمت تشکیل شده اند. قسمت موتور و قسمت مخزن که توسط یک مفصل به هم متصل هستند .
در واقع کامیونهای کمرشکن تریلرهای مخصوص حمل مواد خاکی هستند که بوسیله تراکتور یا کامیون تراکتور کشیده می شوند. این واحد فقط برای حمل مواد خاکی طراحی شده اند و مواد حمل شده را یا از عقب و یا از کف واگن و یا از پهلوها تخلیه می نمایند. بعضی ازاین کامیونها دارای مجرای تخلیه طولی هستند که بیشتر در مورد ایجاد خاکریزها مورد استفاده قرار میگیرند. این کامیون ها نیز بر دون وع داخل جاده ای و خارج جاده ای هستند که البته نوع جاده ای آن بیشتر است زیرا وجود مفصل کمرشکن قدرت مانور آنرا نسبت به کامیون های عادی در ناهمواریهای خارج جاده بیشتر می کند.

تصویر

تصویر

تصویر

ادامه دارد...
 • 0

ಠ_ಠ

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی