پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

آموزش AutoCAD Civil 3D

- - - - - autocad autocad civil 3d civil civil 3d

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
1 پاسخ برای این موضوع

#1
Odin

Odin

  Administrator

 • مدیر سایت
 • 3699 ارسال

تصویر


در اواخر دهه 90 که نرم افزار AutoCAD® Land Desktop معرفی گردید، از طرف بیش از صد هزار کاربر حرفه ای در رشته های مهندسی عمران و نقشه برداری در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار گرفت، روند افزایش کاربران این نرم افزار باعث پیشرفته تر شدن نسخه های بعدی آن شد ولی جهت برآورده ساختن مطالبات امروز سازمان های مهندسی در جهت فن آوری های پیشرفته نوین و چالشهای پیش روی سازمان های مهندسی که به طور پیچیده ای در حال حرکت به جلو بود، تصمیم گرفته شد که به تکنولوژی ای فراتر از AutoCAD® Land Desktop نگاه شود و به همین جهت AutoCAD Land Desktop 2009 آخرین نسخه از این محصول بود.

اتودسک با کوچ به نسل جدیدی از نرم افزارهای مهندسی سعی کرده با فراهم آوردن دو مجموعه نرم افزاری زیر کاربران Land Desktop را بر اساس نیازهای خاص خود پوشش دهد:

 • AutoCAD® Civil 3D® : این محصول به طور کلی جهت مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) بکار میرود. و بیشتر مورد توجه مهندسین عمران میباشد و به آنها کمک میکند تا پروژه های حمل و نقل، توسعه سرزمین (land development) و پروژه های زیست محیطی را با کیفیت و سرعت بالاتری در قالب تیمی به انجام رسانند.
 • AutoCAD® Map 3D : این محصول دسترسی مستقیم به داده های مورد نیاز برای زیر ساختهای فعالیتهای برنامه ریزی، طراحی و مدیریت را فراهم میسازد. AutoCAD Map 3D به کاربرانی که به صورت حرفه ای بر روی پروژه هایی نظیر حمل و نقل، توسعه سرزمین (land development)، آب، نیرو کار میکنند، کمک میکند تا به راحتی پروژه های خود را ساخته، پرداخته و مورد تجزیه و تحلیل طراحی قرارداده و در قالب GIS مدیریت کنند.
بنابراین به تمام کاربران AutoCAD® Land Desktop توصیه میشود با توجه به نیازهای خود یکی از دو نرم افزار بالا را انتخاب کنند. هر دوی این نرم افزارها امکانات بسیار قدرتمندی دارند، و به طور پیش فرض تمام امکانات کارتوگرافی نرم افزار AutoCAD® Land Desktop را دارا هستند.


کاربرانی که نیاز به مدیریت پروژه های خود دارند پیشنهاد میشود از AutoCAD® Map 3D استفاده کنند، چرا که این نرم افزار قابلیتهای فراوانی در زمینه GIS دارد.

از آن طرف AutoCAD® Civil 3D امکانات بسیار حرفه ای برای پروژه های راه سازی و طراحی و تحلیل و محاسبات مربوطه در اختیار کاربر قرار میدهد.

بنابراین طی سیاستهای اخیر شرکت اتودسک دیگر شاهد نسخه ی جدیدی از نرم افزار AutoCAD Land Desktop نخواهیم بود و کاربران این نرم افزار برای عقب نماندن از چرخه توسعه نرم افزاری ناچار هستند یکی از دو گزینه ای که اتودسک پیشنهاد کرده را انتخاب کنند.

تصویر


با مقدمه بالا آموزش یکی از پرطرفدار ترین نرم افزارهای رشته های مهندسی یعنی AutoCAD Civil 3D را آغاز میکنیم.

منابع :
در این تاپیک ما فقط در مورد AutoCAD Civil 3D بحث میکنیم، منابع آموزشی من در این تاپیک شامل تجربیات شخصی و همچنین کتاب 900 صفحه ای Mastering AutoCAD Civil 3D by James, P.E. Wedding و سایت ها و وبلاگ هایی که فهرست آنها در پست دوم این تاپیک به تفصیل فهرست خواهم کرد، میباشند.
ولی فراموش نکنید که کاملترین مرجع، Help خود برنامه Civil 3D است.

بدیهی است که امکان انتقال کلیه مطالب این رفرنس ها در این تاپیک مقدور نیست بنابراین فقط نکات اصلی بازگو خواهند شد.


چند نکته :
 • اکنون که این تاپیک را آغاز کرده ام نسخه 2011 از نرم افزار Civil 3D منتشر شده است. بنابراین کلیه مطالب جهت این نسخه آماده شده است. اگر هنوز نرم افزار خود را آپدیت نکرده اید بجنبید تا از قافله عقب نمانید.
 • این تاپیک صرفا جنبه سخنگوی واحد نداشته و کاربران و اساتید میتوانند با توجه به هر مبحث طبق روال فهرست مطالب نسبت به بسط،گسترش و تکمیل مباحث کمک کنند.
 • کلیه پرسش ها و پاسخها و رفع مسایل و مشکلات کاربران پس از مدتی به تاپیک جداگانه ای منتقل میگردد تا مبحث آموزشی از روند خود خارج نشود.
 • سعی میکنم در پایان مبحث آموزشی نمونه هایی از پروژه های Civil که به طور کامل با کمک Civil 3D در ایران به سرانجام رسیده است را جهت تکمیل مباحث آموزشی قرار دهم.
توجه :
فهرست مطالب آموزشی به صورت داینامیک بوده و به تدریج و با روال پیشرفت مبحث به ابتدای این تاپیک اضافه/تکمیل میگردد.


کپی رایت :
نقل قول یا کپی برداری از هر بخش از مباحث فقط با ذکر منبع و کسب اجازه از نویسنده مربوطه مجاز است. هرگونه استفاده تجاری از مطالب این تاپیک غیر مجاز است.

تصویر


Building Information Modeling :

برای شروع فقط به معرفی اصطلاح جدیدی میپردازم که در بسیاری از نرم افزارهای عمرانی اتودسک از جمله Civil 3D جای خود را باز کرده است: BIM

BIM مخفف عبارت Building Information Modeling و به مفهوم مدلسازی اطلاعات ساختمان است.
با BIM ضمن سیر تکامل و مدیریت مدل پروژه، مراتب به منظور استخراج و ارائه مستندات مورد نیاز فراهم میشود.

اخیرا محصولات نرم افزاری اتودسک جهت افزایش بهره وری و تسهیل و بهبود کار مشارکتی به شیوه های مبتنی بر مدل ایجاد شده از اطلاعات طراحی همسان و هماهنگ روی آورده اند.

این فرآیند بهترین اسناد را جهت تصمیم گیری و ارزیابی گزینه های جایگزین با کمک تجزیه و تحلیل طراحی و یا بهبود آن، قبل از ساخت و ساز پروژه فراهم میکند.

برای آشنایی بیشتر با BIM میتوانید به وب سایت تیم ویژه BIM مراجعه کنید:
http://www.autodesk.com/bim

رمز موفقیت هر پروژه ای روشن است: درک مختصر بین معماران ، مهندسان ، متخصصان ساخت و ساز ، مدیران، و مالک پروژه (کارفرما).

امروز، مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) با شکستن موانع و ایجاد پل ارتباطی بین تیم های طراحی و ساخت و ساز، اطلاعات هماهنگ و قابل اعتمادی را در راستای هدف پروژه ارائه میکند.

BIM فرآیند یکپارچه است که مفهوم پروژه را بسیار بهبود می بخشد و اجازه می دهد تا نتایج پروژه قابل پیش بینی باشد.
این دیدگاه تمام اعضای تیم پروژه را با یکدیگر هماهنگ کرده، دقت امور را بهبود داده و باعث کاهش ضایعات شده و نهایتا آنها را قادر میسازد تا تصمیمات آگاهانه ای پیش از فرایند اجرایی و در راستای کمک به حصول اطمینان از موفقیت پروژه بگیرند.

در یک کلام BIM را میتوان به GIS ساختمانی و یا مدل پویای ساختمان تشبیه کرد.
 • 0

#2
Odin

Odin

  Administrator

 • مدیر سایت
 • 3699 ارسال
مقدمه:
اولین نسخه آزمایشی Civil 3D در سال 2004 معرفی شد. طی سالهای گذشته این نرم افزار به مانند یک کودک نوپا حرکت رو به پیشرفت خود را آغاز کرد، به طوری که امروزه در پیچیده ترین محاسبات طراحی پروژه های بزرگ در سطج جهان با قدرت کامل خود نمایی میکند.

با این وجود هنوز بسیاری از مهندسان راه و ساختمان در کشاکش انتخاب یا عدم انتخاب این محصول جدید اتودسک درگیر هستند!

امیدواریم با کمک این مباحث آموزشی، روند کوچ به نسل جدید نرم افزار طراحی Civil 3D برای مهندسان راه و ساختمان فراهم شود.

این تاپیک میتواند برای گروه های کاربری زیر مورد استفاده قرار بگیرد:
 • کاربرانی که به فکر انتخاب نرم افزار Civil 3D جهت رفع نیازهای خود هستند، بدیهی است که این کاربران باید آشنایی کامل به نرم افزار AutoCAD داشته و همچنین با اصول پایه مفاهیم مهندسی و طراحی آشنا باشند.
 • کاربرانی که قبلا از نرم افزار Land Desktop استفاده میکردند و اکنون در حال گذر از این نرم افزار به Civil 3D هستند. به طبع این دسته کاربران با اصول طراحی آشنایی داشته و به بدنبال یادگیری روشهای انجام عملیات طراحی و محاسبات در Civil 3D و فراگیری ابزارهای جایگزین هستند.
 • کاربران قدیمی Civil 3D که به دنبال یادگیری روشهای خاصی برای پیش بردن و رفع مشکلات پروژه های در دست انجام خود هستند.
 • اساتید و آموزگارانی که به دنبال فراگیری روشهای نوین تدریس هستند. مثالهایی که در اینجا مطرح میگردد برگرفته از پروژه های واقعی در دنیای واقعی هستند، و بیان کننده روشهای حل مشکلاتی که یک مهندس در پروژه خود با آن درگیر میشود، هستتد. علاوه بر تمرین های کامل، در این مباحث از تمرین های آموزشی کوتاهی استفاده خواهد شد که کاربر را به عمق مسایل آموزشی برده و آن را در همانجا رها میکند تا خود کاربر در راستای کشف باقیمانده راه قدم برداشته و محیط آموزشی یک کلاس پویا و خلاق را فراهم میکند.
قبل از شروع چه باید کرد:
قبل از شروع به وب سایت اتودسک مراجعه کنید و مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری پیشنهادی برای Civil 3D ، خصوصا مشخصات حافظه و کارت گرافیک خود را بررسی کنید: System Requirements

شاید این مورد کم اهمیت به نظر بیاید ولی زمانی متوجه خواهید شد که خیلی دیر شده! و شما در میان پروژه خود از ادامه پردازش و یا مشاهده پروژه خود باز بمانید. و یا در هنگام اجرای برنامه با crash شدن سیستم خود روبرو شده و ناامیدانه به فکر بازیابی دسترنج خود باشید!

برای دانلود بروشور System Requirements میتوانید از این لینک استفاده کنید:
http://images.autodesk.com/adsk/files/autocad_civil3d_2011_system_requirements.pdf


[B]System Requirements[/B]
[B]For 32-Bit AutoCAD Civil 3D 2011[/B]

[LIST]
[*]Windows® 7 Enterprise, Ultimate, Professional, or Home Premium (32-bit); Windows Vista® Enterprise (SP1 or SP2, 32-bit); or Windows® XP Professional (SP3, 32-bit).
[*]Intel® Pentium® 4 processor or AMD Athlon, 3.0 GHz or faster; or Intel or AMD dual core processor, 2.0 GHz or faster.
[*]4 GB RAM minimum recommended.
[*]7 GB disk space with 2 GB free after installation.
[*]1,280 x 1,024 true color video display adapter (true color) 128 MB or greater, Pixel Shader 3.0 or greater, Direct3D®-capable workstation-class graphics card. 1,600 x 1,200 or greater recommended. Multiple monitors are supported.
[*]Microsoft® Internet Explorer® 7.0 or later.
[*]DVD drive.
[/LIST]

[B]For 64-Bit AutoCAD Civil 3D 2011[/B]

[LIST]
[*]Windows 7 Enterprise, Ultimate, Professional, or Home Premium (64-bit); Windows Vista Enterprise, Business, Ultimate (SP1 or SP2, 64-bit); or Windows XP Professional x64 Edition (SP2, 64-bit).
[*]AMD Athlon 64, AMD Opteron, Intel® Xeon with Intel® EM64T support, Intel® Pentium® 4 with Intel EM64T support.
[*]4 GB RAM minimum(8 GB recommended).
[*]7 GB disk space with 2 GB free after installation.
[*]1,280 x 1,024 true color video display adapter (true color) 128 MB or greater, Pixel Shader 3.0 or greater, Direct3D®-capable workstation-class graphics card. 1,600 x 1,200 or greater recommended. Multiple monitors are supported.
[*]Microsoft® Internet Explorer® 7.0 or later.
[*]DVD drive.
[/LIST]

[B]Notes[/B]

[LIST]
[*]Microsoft® Windows® 7 is recommended.
[*]Microsoft® Windows Vista® offers better memory management over Microsoft® Windows® XP.
[*]64-bit operating systems are recommended over 32-bit operating systems because of the larger amount of available memory for applications.
[/LIST]


Civil 3D مملو از ابزارها، منوها و پلت های فراوان است و ما شدیدا توصیه میکنیم از دو مونیتور هنگام کار با Civil 3D استفاده کنید. تا بتوانید فضای بیشتری را برای مشاهده آنچه طراحی کرده اید، داشته باشید. پشتیانی از امکان استفاده از دو مونیتور در Civil 3D همانند سایر محصولات اتودسک، برقرار است.

رفرنسها:
همه روزه تازه هایی از جمله ترفندها و روشهای جالب رفع مشکلات کاربری Civil 3D مطرح میگردد.
همانطور که در پست قبلی وعده دادیم اکنون به معرفی برخی از بهترین سایتها و وبلاگهایی که در زمینه Civil 3D آپدیت بوده میپردازیم تا علاقمندان محدود به این تاپیک و یا یک مرجع خاص نباشند.

و اما نکته آخر:
این تاپیک نمیتواند همه مسایل و امکانات Civil 3D را به شما بیاموزد. و نمیتواند جایگزین تمرین و تداوم تمرین باشد. اگر بخواهم مثالی بزنم فقط میتوانم بگویم شما پس از مطالعه مباحث آموزشی، همانند فردی هستید که در محوطه یک ساختمان در حال احداث قدم میزنید، میتوانید بسیاری از ابزار و ماشین آلاتی که در پروژه استفاده میشود را ببینید و نحوه کار با آنها را مشاهده کنید ولی تمام این ها به این معنی نیست که شما آمادگی ساخت آن عمارت را دارید!

بنابراین با مطالعه رفرنسها و تمرین و تکرار مداوم تمرین ها سعی در کشف ناگفته ها و یادگیری تنظیمات و امکانات Civil 3D باشید.

فراموش نکنید که چرخه توسعه نرم افزاری اتودسک هیچگاه متوقف نمیشود؛ کافیست فقط مدت کوتاهی از منابع آموزشی دور باشید تا فرسنگها از دستاوردهاي تکنولوژی عقب بیافتید!
 • 0

همچنین به autocad, autocad civil 3d, civil, civil 3d نیز برچسب خورده است

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی