پرش به

به انجمن علوم زمین و نقشه ژئومپیا خوش آمدید
میهمانان گرامی عضویت در انجمن تا اطلاع ثانوی باز می باشد. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید عضو شوید. در صورتی که عضو هستید با اکانت خود وارد شوید. در صورتی که عضو نیستید ، هم اکنون برای عضویت اقدام کنید.
تصویر

نقشه ساز گوگل برای ایران | Google Map Maker

- - - - -

• لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
14 پاسخ برای این موضوع

Odin

Odin

Administrator

• مدیر سایت
  • 3699 ارسال

نقشه ساز گوگل برای ایران
Google Map Maker launched to 17 more countries in Asia

http://www.google.com/mapmaker

نقشه ساز گوگل به شما امکان مشارکت، به اشتراک گذاری و ویرایش قسمت های مشخصی ازاطلاعات نقشه های دنیا را می دهد. به محض آنکه با مفاهیم Google Map Maker آشنا شدید، شما می توانید به مکان یابی، ترسیم، برچسب گذاری، تشریح و مناسب سازی اطلاعات نقشه محلی خویش بپردازید. این اطلاعات می تواند شامل چنین گزینه هایی باشد:

• محدوده های تجاری، دولتی و عمومی
  • محله ها، نواحی شهری، نواحی مسکونی و بخش های منطقه ای
  • جاده ها، خیابان ها، مسیرهای دسترسی و ماننده آن
  • نقاط مختلف عمومی و تجاری (مانند بانک ها، بیمارستان ها، پارک ها، شرکت ها و سازمان های بزرگ، مراکز خرید، مراکز توزیع سوخت…)
گوگل ابزار Google Map Maker را به تازگی برای کشور ایران نیز در دسترس قرار داده است و شما می توانید با استفاده از نقشه ساز گوگل مقدمات ایجاد نقشه ای عالی برای تهران و ایران را ایجاد نمایید. به نمایی از میدان انقلاب در حالت Hybrid و نقشه میدان ونک توجه کنید:

تصویر

تصویر

با استفاده از نقشه ساز گوگل، شما به راحتی با استفاده از ابزارها و راهنما های موجود به یک نقشه کش شهری تبدیل خواهید شد که می توانید کیفیت اطلاعات نقشه های ناحیه خود را بهبود بخشید.
گوگل شما را برای نقشه کشی تمامی نقاط ایران دعوت کرده است، از این فرصت ویژه برای شفاف سازی اطلاعات و دسترسی آسان به آن ها استفاده کنید.

نقشه ساز گوگل از این قسمت ها تشکیل شده است:

تصویر

• My MapMaker: برای مشاهده و مدیریت تغییراتی که شما در نقشه ایجاد می کنید.
  • Moderate / Neighborhoods: با کلیک بر روی این قسمت می توانید تغییرات سایر کاربران را ببینید و بر آن ها اظهار نظر کنید.
  • Map search: برای جستجو موقعیت های جغرافیایی، مکان ها و نام کسب و کارهای مختلف
  • Edit toolbar: جستجو برای اطلاعاتی که می توانید ویرایش کنید.
  • Add toolbar: برای کشیدن خط، نقاط و نواحی
  • Views: برای نمایش نماهای مختلف (شامل عکس های ماهواره ای)
  • Settings: انجام تغییرات در تنظمیات محیط کاری شما.
  • Link to this page: پیوند صفحه های که در حال ویرایش آن هستید.
  • Stats: نمایش آمار مربوط به شما برای ناحیه ای که در حال بازدید از آن هستید.
  • Left panel: محل نمایش اطلاعات مختلفی در ارتباط با نقشه
  • Navigation controls: ابزارهای پیمایش در نقشه
  • Map: محل نمایش نقشه
  • Info window: محل نمایش اطلاعات در دو حالت Basic و Detailed
چگونه به بهبود اطلاعات مختلف برای نواحی ایران کمک کنیم؟

• با توجه به میزان دقت بالای این نقشه های گوگل (که تا به حال آن ها را برای نواحی مختلف ایران در Google Map منتشر نکرده است.) شما می توانید در مدت زمان کوتاهی و با صرف زمان بسیار مناسبی این نقشه را برای انتشار نهایی آماده کنید. بسیار بدیهی است با انتشار و توسعه مناسب این نقشه امکان بهره برداری از سرویس های مختلف آن به زودی فراهم خواهد شد.
  • اگر شما به هر نحوی از دستگاه های GPS استفاده می کنید، می توانید در مواقع بیکاری مکان های مختلف و مهم (مانند بانک ها، بیمارستان ها، فروشگاه ها، کافی شاپ و رستوران ها) را علامت گذاری کنید و در فرصت مناسب آن ها را در نقشه ساز گوگل اضافه کنید.
  • با توجه به فیلد های اطلاعاتی مختلف، اگر شما در مورد نقطه ای که اطلاعات آن را وارد می کنید اطلاعات بیشتری دارید (مانند نام کامل، شماره تلفن، آدرس ایمیل، آدرس وب، تلفن…) می توانید تمامی آن ها را نیز وارد کنید.
  • این اطلاعات، برای تمام دنیا مورد استفاده قرار خواهند گرفت، لطفا نام گذاری ها را به خوبی رعایت کنید، نام ها را به زبان انگلیسی و کامل وارد کنید، از وارد کردن اطلاعات پوچ پرهیز کنید و به خوبی بر کار دیگران نظارت کنید.
  • اگر در مورد موقعیت مکانی برای اضافه کردن شک دارید، می توانید از حالت Hybrid استفاده کنید.

تصویر

• در حالت Hybrid شما نقشه و اطلاعات را بر روی نمایی ماهواره ای از محل خواهید داشت. به این وسیله شما می توانید اطلاعات را به صورت دقیق تری وارد نمایید.

تصویر

• برای بحث و تبادل نظر می توانید از Google Map Maker Group استفاده کنید.
  • برای اطلاعات بیشتر میتوانید از فیلمهای آموزشی در این خصوص استفاده کنید:
    http://www.youtube.com/user/GoogleMapMaker
  • یا اینکه به Google Mapmaker help center مراجعه کنید:
    https://sites.google.com/site/mapmakeruserhelp/using-features

• 0

mahdinoor

mahdinoor

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 1 ارسال
همانطورکه میدانید در حال حاضر نقشه جامعی برای استفاده در جی پی اس های موبایل وجود ندارد و نقشه های ارائه شده برای نرم افزارهای جانبی آنها مثل نوکیا مپ، گارمین و اسمارت در ایران قابلیت ناوبری (نویگیشن) را ندارند. با توجه ارائه این نقشه ها توسط گوگل مپ میکر (که حداقل برای تهران مناسب بنظر میرسد) آیا امکان ذخیره این نقشه ها برای این نرم افزارها وجود دارد؟ یا اکسپورت این نقشه ها به سایر نرم افزارها؟
  • 0

Odin

Odin

Administrator

• مدیر سایت
  • 3699 ارسال
دوست عزيز سوالي که پرسيديد به موضوع اين تاپيک ارتباطي ندارد.

براي درخواست ميتوانيد يک تاپيک مستقل ايجاد کنيد

همانطورکه میدانید... نقشه های ارائه شده ... در ایران قابلیت ناوبری (نویگیشن) را ندارند.

چندين نقشه براي Gps هاي موجود در بازار هست که امکان ناوبري دارند. البته قدرت تشخيص مسير و ... آنهابسيار ضعيف و در مواردي گمراه کننده نيز هست.

البته فکر کنم منظور شما بيشتر شهر تهران باشد چودن در شهرهاي کوچکتر مشکلي از بابت ناوبري وجود ندارد، به اين شرط که نقشه ها و مسيرهاي تعريف شده موجود باشند که نيستند!

آیا امکان ذخیره این نقشه ها برای این نرم افزارها وجود دارد؟ یا اکسپورت این نقشه ها به سایر نرم افزارها؟

اين موضوع داغي است.
مشکل شد دو تا!
1 - تهيه يک نقشه مبناي دقيق و به روز
2- تعريف مسير ها، و امکان ناوبري (که جزو امکانات نرم افزار به کار رفته به شمار مي آيد.)

امکان ذخيره نقشه هاي گوگل وجود دارد. چندين نرم افزار در اين رابطه در انجمن معرفي شده. با جستجو يافت ميکنيد.

به زودي نرم افزارهاي کاملتري براي اين کار نيز معرفي خوهد شد.

ولي همچنان مشکل دوم يعني ناوبري باقي خواهد ماند.
که نياز به يک تيم پشتيباني قوي براي اضافه کردن اطلاعات لازم به نقشه و سپس به روز رساني آن دارد ، که از عهده يک يا چند نفر به تنهايي برنميايد.

اگر علاقمندان به تهيه يک نقشه کامل براي Gps هاي موبايل به اندازه کافي باشد و از عهده يک پروژه وب بر بيايند ميتونيم اولين نقشه ناوبري دقيق از يک شهر را استارت بزنيم. ولي براي کل ايران... يک عزم ملي ميطلبد!

براي اين کار بايد:
- يک نقشه مبناي دقيق (حتي المقدور فرمت vector) تهيه کرد.
- نقشه را به طور کامل ژئو رفرنس کرد (يعني با کمک نقاط رفرنس دقيق به تعداد کافي کليه نقشه ها را از نظر مختصاتي به سيستم UTM WGS84 تبديل کرد)
- سپس اطلاعات اضافي براي تکميل بانک داده هاي توصيفي براي نقشه جمع آوري کرد.
- يک نرم افزار حرفه اي مناسب انتخاب کرد که هم از فرمت نقشه پشتيباني کند و هم امکان اضافه کردن اطلاعات توصيفي و همچنين امکان تعريف مسير براي ناوبري در آن فراهم باشد. پيشنهاد ميکنم به سايت ESRI سر بزنيد!
- يک دوره زمان طولاني!!!!!!!!!! صرف وارد کردن همه ديتا ها اختصاص داد!
- اکنون همه چيز عوض شده! بايد اطلاعات رو به روز کرد! برگرديد به مرحله اول
- پس از چند بار انجام مراحل فوق ميتوان ادعا کرد يک نقشه خوب تهيه کرديد.
- حال نقشه خود را با نقشه هاي ناوبري ساير کشورها مقايسه کتيد! بله... ساير کشورها 10 سال پيش اين کار را انجام دادند... اکنون نقشه هاي آنها سه بعدي است! فکر ميکنيد چقدر زمان نياز داريد تا بتوانيد نقشه اي قابل قبول در حد ساير کشوردها ارائه دهيد؟ من فکر نميکنم 10 سال هم کفايت کند.
- دلسرد نشويد. اگر فکر ميکنيد همت بلندي داريد من هم هستم... ميتونيم با هم اين پروژه رو پيش ببريم. ولي روي نقشه هاي گوگل زياد حساب باز نکنيد، چون آنها نيز از نظر فني دقيق نبوده و بعدا مشکلات بيشتري خواهيد داشت. پس اقدام شماره 1 انتخاب بهترين نقشه مبنا...

اگر مايل بوديد بحث ادامه داشته باشد يک تاپيک ايجاد کنيد، اين پستهاي اخير را به آن منتقل خواهيم کرد.
  • 0

Anathema

Anathema

مدیر ارشد

• مدیر ارشد
  • 229 ارسال

يک نقشه مبناي دقيق (حتي المقدور فرمت vector) تهيه کرد.

گیر آوردنشم خودش یه پروژه هست :D
مقیاس های 1:2000 رو اگه بشه بدست آورد خوبه (البته جدیداش)
یا اینکه بشه عکسشم گیر آورد که وکتورایزش کرد که یه کاره با حوصله هست! الته عکسش فکر کنم باشه اما دقتشو نمیدونم چقدره.

يک نرم افزار حرفه اي مناسب انتخاب کرد که هم از فرمت نقشه پشتيباني کند و هم امکان اضافه کردن اطلاعات توصيفي و همچنين امکان تعريف مسير براي ناوبري در آن فراهم باشد. پيشنهاد ميکنم به سايت ESRI سر بزنيد!

Arcgis ؟!

اگر مايل بوديد بحث ادامه داشته باشد يک تاپيک ايجاد کنيد، اين پستهاي اخير را به آن منتقل خواهيم کرد.

منم پیشنهاد میکنم یه تاپیک جدید داشته باشیم برای این تا ...
  • 0
.I have never let my schooling interfere with my education

Here we do our duty so put the eyes down on it

Odin

Odin

Administrator

• مدیر سایت
  • 3699 ارسال

Arcgis ؟!

مشخصه به سايت ازري سر نزديد !

ESRI's Mobile GIS & Field Mapping Solution : ArcPad

منم پیشنهاد میکنم یه تاپیک جدید داشته باشیم برای این تا ...

من ايده رو دادم. خودم هم ميتونم تاپيک ايجاد کنم! ولي ميخوام کسي که تاپيک رو باز ميکنه مسئوليت فعاليت در تاپيک رو قبول کنه. اخبار، منابع، اطلاعات جديد رو چمع آوري کنه و خلاصه مباحث رو با کمک ساير علاقمندان پيش ببره...نه ايکه فقط من متکلم وحده باشم!
  • 0

samaee

samaee

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 36 ارسال

مقیاس های 1:2000 رو اگه بشه بدست آورد خوبه (البته جدیداش)

فكر كنم ميلاد عزيز بتونن در اين زمينه كمكي كنند.
  • 0

newyork3

newyork3

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 3 ارسال
سلام , بعد از 2 , 3 ماه کار نقشه شهرستان بابل رو در Google Mapmaker تموم کردم . چند هفته دیگه هم نقشه کامل اون تو گوگل مپ Update میشه.

تصویر نقشه آماده شده برای بابل :

تصویر

http://fa.gravity.ir/wp-content/uploads/2009/09/Babol-Map.jpg

نقشه شهر بابل
از نکات مورد توجه و مفید در گوگل مپ ( Google MAp ) می توان به امکان استفاده از GPS اشاره کرد .
برای مثال اگر تلفن همراه شما سیستم GPS یا موقعیت یاب ماهواره ای دارد . می توانید نرم افزار Google MAp را روی آن نسب کرده . و به طور زنده ببینید در کدام خیابتن یا کوچه شهر قرار دارید . یا برخی بیمارستان ها , مغازه ها , مساجد , … نزدیک شما کجا قرار دارند . چه فاصله ای با آنها دارید و یا از کدام مسیر ها امکان دسترسی به آمها را دارید .
برای دانلود Google Map برای موبایل از این لینک اقدام کنید:
http://www.getjar.com/products/15897/GoogleMapsformobilefeaturingLatitude

امکان Latitude :
با این امکان Google MAp که برای موبایل است شما میتوانید از وضعیت دوستانتان در هر لحظه و هر کجای شهر که هستند اطلاع پیدا کنید ( دوست شما نیز باید برنامه GoogleMapsformobilefeaturingLatitude را نصب کرده , گوشی دوستتان دارای GPS بوده و در Latitud وارد شده باشد ) .
از این قابلیت میتوانید برای یافتن دوستانتان در سطح شهر و قرار گذاشتن با آنها استفاده کنید . هیچ وقت آنهارا گم نخواهید کرد .
از تمام دوستان خواهش میشه اگه وقت داشتن , مقازه ها و محل های خرید محله خودشونو تو Google MAp وارد کنند. چون من تمامی نقاط شهر رو واضح است که نتونستم وارد کنم , حتما کمی هایی هم هست . برای وارد کردن اطلاعات محله تون برین به :
http://google.com/mapmaker

ارادتمند شما : محمد رضا دومیری گنجی

ویرایش شده توسط Odin ۱۸ شهریور ۱۳۸۸ - ۰۲:۱۵ قبل از ظهر.
به علت سنگين بودن تصوير Thumbail جايگزين شد

• 0

Odin

Odin

Administrator

• مدیر سایت
  • 3699 ارسال
خسته نباشيد، مشخصه خيلي زحمت کشيديد...

چند هفته دیگه هم نقشه کامل اون تو گوگل مپ Update میشه

آيا شما دسترسي ادمين در گوگل مپ داريد؟ اگر بله؛ لطفا حدود اختيارات مديريتي شما چقدر است؟
  • 0

abbasbeigy

abbasbeigy

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 7 ارسال
سازمان تحقیقات فضایی هند اقدام به تهیه برنامه ای شبیه به Goolge Earth با نام Bhuvan نموده که بعضی ها به اون لقب قاتل گوگل ارث (Google earth killer) داده اند. نسخه بتای این نرم افزار در دسترس قرار گرفته ، که البته گویا یه سری محدودیتها هم داره ، منجمله اینکه فقط توسط ورژن 6 به بالای اینترنت اکسپلورر ساپورت می شه و فقط سیستم عامل ویندوز ساپورتش می کنه. تصاویرش هم فکر میکنم IRS باشند.

تصویر

دانلود :

http://www.ziddu.com/download/6201760/Bhuvan.rar.html

• 0

newyork3

newyork3

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 3 ارسال

خسته نباشيد، مشخصه خيلي زحمت کشيديد...

آيا شما دسترسي ادمين در گوگل مپ داريد؟ اگر بله؛ لطفا حدود اختيارات مديريتي شما چقدر است؟

سلام اختار Admin ندارم اما هرچه 1 نفر Edit های بیشتری و انجام بده و اونها درست باشند .
کم کم اون فرد قابل اعتماد میشه و هر کاری و که انجام بده بدون تایید چاپ میشه .
من نزدیک 3000 Edit انجام دادم . به جز بابل در چند شهر داخلی و خارجی هم 1 کم کار کردم . الان تقریبا هر اسمی رو برای هر جایی بزارم یا هر خیابون اصلی رو که بزارم . بدون نیاز به برسی منتشر میشه .

در خصوص این سوالتونم "گر بله؛ لطفا حدود اختیارات مدیریتی شما چقدر است؟" باید بگم در این حد که می تونم خیلی از خیابونای اصلی رو پاک کنم , بکشم یا اسمشونو تغیر بدم .
  • 0

mohammadian

mohammadian

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 1 ارسال
سلام
من نرم افزار هندی رو دانلود کردم ولی اصلا قابل قیاس با گوگل ارث نیست. ایران که بیشترش ماته.
  • 0

faridb

faridb

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 1 ارسال
سلام
من در صفحه گوگل مپ ابزار ادیت ندارم
یک عکس ضمیمه کردم لطفا راهنمایی کنید که ابزار ادیت را از کجا فعال کنم
ممنون

تصویر

• 0

Odin

Odin

Administrator

• مدیر سایت
  • 3699 ارسال
ابزارهاي اديت اکنون براي شما فعال هست، ابتدا تغييرات مورد دلخواه خود را ايجاد کنيد سپس از ابزارهاي اديت استفاده کنيد، لطفا به پست اول مراجعه کرده و کمي با سيستم اديتور گوگل مپ آشنا شويد...
  • 0

hadikarimi

hadikarimi

عضو معمولی

• عضو انجمن
  • 23 ارسال
پس از چندین سال که محل شهر کوچک ما به اشتباه روی گوگل مپ و گوگل ارث نمایش داده میشد، بالاخره با Google Map Maker تونستم اون رو اصلاح کنم.
چند پیشنهاد برای تایید سریعتر ویرایشها در Google Map Maker:
بهتره محدوده را به صورت پلیگون رسم کنید. احتمال تایید محلهایی که به صورت پلیگون هست بیشتر از نقطه هاست
اگه هنگام ویرایش توضیحاتی درباره محل و یا دلیل ویرایش به زبان انگلیسی بنویسید زودتر تایید میشه و بعضی مواقع بلافاصله پس از اتمام ویرایش. البته ظاهر شدن ویرایشها و تغییرات در گوگل مپ و گوگل ارث مدتی طول میکشه
  • 0

eman_sh

eman_sh

عضو غير فعال

• عضو انجمن
  • 29 ارسال
چطوری میشه یه لایه KMz را آپلود کرد و در گوگل ارث اضافه کرد جهت دسترسی همگانی؟
  • 0

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی